Pitera składa do ministra Ziobry zawiadomienie ws. mowy nienawiści. “Obecnie występująca fala nienawiści jest przerażająca”

Pitera.png

Europoseł PO Julia Pitera wysłała do Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z groźbami, jakie padają pod jej adresem w internecie. Twierdzi, że spotkała się z ogromną falą nienawiści.

Jako polityk byłam krytykowana, często wulgarnie, oceniano moje działania, jednak obecnie występująca fala nienawiści jest przerażająca i wzbudza uzasadnioną obawę, że groźby kierowane pod moim adresem zostaną zrealizowane
— stwierdziła Pitera. Szczególnie powołuje się na komentarze, jakie pojawiły się w internecie po tym, jak europoseł Pitera stanęła w obronie niemieckiego Urzędu ds. Dzieci i Młodzieży (Jugendamt) na forum PE.

Nie składam tych zawiadomień dlatego, że jestem bojaźliwa. Przeszłam już w swoim życiu spalenie samochodu i przebite opony. Natomiast, jeśli jakikolwiek przyszły rząd będzie faktycznie chciał zrobić z tym porządek i podsumować aktywność prokuratury w tym temacie, to ważne, żeby pozostał jakichś ślad tych zdarzeń. Zawsze raziły mnie te konferencje prasowe, na których politycy robili z siebie ofiary, ale morderstwo Pawła Adamowicza pokazuje, że pewne granice zostały przekroczone
— powiedziała w rozmowie z Onetem Julia Pitera.

Rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik zapytana o tę sprawę przez portal Onet podkreśliła, że prokuratura reaguje na każde zawiadomienie ws. nienawistnych internetowych wpisów.

Reagujemy na każde tego typu zawiadomienie i tak będzie też w tym przypadku. Przestępstwa z nienawiści – w tym dotyczące internetowych wpisów – są ścigane z pełną surowością i determinacją. Aczkolwiek proszę pamiętać, że nie każda sprawa, która toczy się w prokuraturze kończy się finalnie zarzutami. Naszym obowiązkiem jest zebranie dowodów i ustalenie, czy dana sytuacja, która stała się asumptem do złożenia zawiadomienia, wyczerpuje znamiona czynu zabronionego. A więc czy pozwala nam na skierowanie aktu oskarżenia
— mówiła.

Nikt nie pochwala komentarzy, w których zawarte są groźby karalne, ale Julia Pitera powinna liczyć się ze zdecydowaną krytyką w momencie, kiedy staje po stronie niemieckich Jugendamtów. Warto, aby pamiętała też, że szereg jej konkurentów politycznych również spotyka się z ostrą krytyką. Także ze strony jej kolegów partyjnych.

Chamski atak Schetyny na Prawo i Sprawiedliwość i wyborców: „Musimy strząsnąć ze zdrowego drzewa PiS-owską szarańczę”
wpolityce.pl/Onet

PODZIEL SIĘ