Nie bądź obojętny na los osób w trudnej sytuacji życiowej – Ty też może uratować komuś życie

Dolnośląscy funkcjonariusze apelują do wszystkich mieszkańców naszego województwa o informowanie Policji oraz innych służb o każdej zauważonej osobie, która siedzi na przystanku, w parku, a także będącej pod wpływem alkoholu lub znajdującej się w podobnej sytuacji mogącej spowodować wychłodzenie organizmu. Nie przechodźmy obok takich ludzi obojętnie. Wystarczy, że w takim przypadku zareagujemy i powiadomimy odpowiednie służby. Być nasz telefon uratuje komuś życie. Od listopada ubiegłego roku na Dolnym Śląsku z powodu wychłodzenia zmarło już 10 osób.

Znaczny spadek temperatur na zewnątrz powoduje, że istotnym jest zwrócenie uwagi na problemy osób, które są szczególnie narażone na działanie takich właśnie warunków pogodowych. Dlatego dolnośląscy policjanci przez okres zimowy prowadzą wzmożone działania mające na celu przeciwdziałanie zagrożeniu życia oraz zdrowia osób bezdomnych i bezradnych.

Każdego roku odnotowuje się znaczną liczbę zgonów spowodowanych wychłodzeniem organizmu. Częste spadki temperatur stwarzają potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, samotnych oraz będących w podeszłym wieku. Zagrożenie utraty życia dotyczy w tym okresie także osób nietrzeźwych, które znajdują się na wolnym powietrzu, bądź w pomieszczeniach opuszczonych i nieogrzewanych.

Wszystkie działania jakie są podejmowane mają charakter pomocowy i w związku z tym policjanci w trakcie wykonywania obowiązków służbowych, udzielają potrzebującym informacji oraz wszelkiej pomocy w dotarciu do placówek pomagającym bezdomnym oraz innym osobom wymagającym opieki.

Przypadki tylko z ostatnich dni pokazują, że cały czas należy zwracać uwagę oraz udzielać pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji. Tak zrobili też dzierżoniowscy dzielnicowi, którzy wraz z pracownikiem socjalnym pomogli mieszkającemu w namiocie przy jednej z ulic 66-latkowi. Bezdomny miał drgawki, nie potrafił samodzielne stać. Wezwany na miejsce zespół pogotowia ratunkowego zdecydował o jego hospitalizacji. Dzierżoniowianin wcześniej odmawiał korzystania z ogrzewalni oraz z ciepłych posiłków.

W innym przypadku dzielnicowi z Kłodzka odwiedzili samotnie mieszkającego starszego mężczyznę w jego domu wymagającym kapitalnego remontu. Podczas wizyty mężczyzna był zmarznięty, a w pomieszczeniu była bardzo niska temperatura. Senior trudne warunki tłumaczył tym, że nie ma siły nosić opału do domu. W związku z taką sytuacją policjanci pomogli mężczyźnie. Przynieśli opał i rozpalili w piecu. Następnie przynieśli zapas drewna. Funkcjonariusze o trudnej sytuacji mieszkańca powiadomili również pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej. Na tym nie skończyła się inicjatywa policjantów, zadeklarowali dalszą pomoc i monitorowanie sytuacji samotnie mieszkającego mężczyzny.

Pamiętajmy, że od naszego zaangażowania i pomocy może zależeć czyjeś życie. Czasem wystarczy nawet jeden telefon.

Jeżeli widzisz taką osobę, której życie może być zagrożone zadzwoń na numer alarmowy 112.