Najpierw poprosiły o pomoc, a potem okradły – policjanci apelują o ostrożność

fot. pexels.com

Mimo prowadzonych przez Policję działań i kampanii społecznych dotyczących zagrożeń osób starszych, nadal zdarza się, że seniorzy stają się ofiarami oszustów. Okazuje się, że przebywając w domu, czy mieszkaniu możemy paść ofiarą przestępców i stracić swoje oszczędności. Przekonała się o tym 81-letnia mieszkanka Świdnicy, która chciała pomóc i wpuściła do domu dwie obce kobiety, które ją okradły. Dolnośląscy policjanci apelują o ostrożność, czujność i rozsądek w kontaktach z osobami obcymi.

Do drzwi 81-letniej mieszkanki Świdnicy, 31 stycznia br. zapukały dwie kobiety w wieku około 50 lat. Twierdziły, że mają sprawę do sąsiada seniorki, ale go nie zastały. Poprosiły o kartkę, bo rzekomo nie miały na czym zostawić wiadomości dla znajomego. Starsza pani z życzliwości podała kartkę i wpuściła oszustki do domu. Kobiety szukały różnych wybiegów, by przedłużyć czas wizyty, m. in. poprosiły o pomoc w napisaniu wiadomości znajomemu, a żeby jeszcze bardziej przedłużyć pobyt u starszej pani poprosiły o wodę. Udało im się tak odwrócić uwagę 81-latki, że ta dopiero po ich wyjściu zauważyła, że nie ma oszczędności. Straciła 3 tysiące złotych.

Po raz kolejny policjanci apelują o ostrożność, czujność i rozsądek w kontaktach z osobami obcymi. Oszuści szukają najróżniejszych sposobów, by uśpić czujność starszych, samotnych osób. Zalecamy stosowanie zasady ograniczonego zaufania wobec nieznajomych – lepiej wyglądać na człowieka podejrzliwego niż stracić dorobek życia.

Pamiętajmy o tym, że:
• nie należy wpuszczać do mieszkania obcych osób,
• zawsze trzeba zamykać drzwi wejściowe na zamek,
• nie pozostawiać nikogo bez nadzoru na terenie własnego mieszkania,
• nie należy przekazywać żadnych ważnych informacji przez telefon osobom obcym, albo podającym się za rodzinę,
• gdy mamy podejrzenia, że mamy do czynienia z oszustem należy natychmiast zawiadomić o wszystkim Policję.

Źródło: KPP w Świdnicy