Wynajmować czy kupować mieszkanie? Oto jest pytanie!

artykuł sponsorowany

Zaczynasz myśleć o tym, czy wynajem mieszkania ma dalej sens? Czy powinieneś już rozważać kupno własnych czterech kątów? Kupić mieszkanie czy wynajmować? – to jedno z najczęstszych rozterek młodych ludzi. Sprawdź wady i zalety obu rozwiązań.

Wynajmowanie mieszkania – czy to strata pieniędzy?

Faktem jest, że miesięczny wydatek za wynajmowane mieszkanie może być podobnej wielkości, jak miesięczna rata kredytu, a nawet pokrywać się dodatkowo z wszelkimi kosztami, jakie ponosiłbyś za swoje mieszkanie. Wiele osób, osiągając tylko odpowiednią zdolność kredytową, uznaje, że jak najszybsze kupno mieszkania jest priorytetem, ponieważ wynajem to po prostu wyrzucanie pieniędzy w błoto.

Jednak w przypadku, gdy młody człowiek chce pozostać niezależny i lokować swoje oszczędności gdzie indziej, nie przywiązuje się do miejsca i nie chce posiadać mieszkania na własność, więc branie kredytu na kupno mieszkania wydaje się być wręcz nieuzasadnione. Dopóki wynajmowanie mieszkania nie obciąża zbytnio miesięcznego budżetu i wpisuje się po prostu w koszty życia, niekoniecznie powinieneś zmieniać postać rzeczy.

Zdarza się, że wynajem mieszkania kosztuje niewiele i w skali miesiąca jesteś dzięki temu w stanie zaoszczędzić pewną sumę pieniędzy – możesz ją ulokować w określony sposób i w ten sposób będziesz się bogacił. Kupno mieszkania, szczególnie w młodym wieku, wiąże się zaś z reguły z ogromnym zadłużeniem, które będziesz spłacał przez kilkadziesiąt lat. Takie zobowiązanie jest obciążone pewnym niebezpieczeństwem, choć daje również pewne korzyści.

Wynajmować czy kupować mieszkanie2.jpg

Dlaczego lepiej jest kupić mieszkanie?

Kupno mieszkania ma szereg zalet. Inwestycja w nieruchomości to obecnie jeden z najlepszych sposobów na ulokowanie oszczędności (a to dzięki niskiej stopie oprocentowania). Nawet jeśli nie jesteś w stanie nabyć lokalu bez konieczności brania kredytu, może to być dla Ciebie opłacalne. Oto największe zalety kupna mieszkania i jego nadrzędności nad wynajmem:

  • przyszłościowa inwestycja – nieruchomością możesz w określony sposób obracać i kiedyś sprzedać ją z zyskiem,
  • sam decydujesz, jak wygląda lokum i z kim w nim mieszkasz,
  • można częściowo traktować kupno mieszkania jako formę dodatkowego zarobku, jeśli zdecydujesz się je wynajmować,
  • stajesz się właścicielem czegoś wartościowego.

Czy kupno mieszkania jest dla Ciebie?

Przed podjęciem decyzji powinieneś się zastanowić przede wszystkim nad tym, czy jesteś gotów na zapuszczenie korzeni i ulokowanie pieniędzy oraz spłacanie kredytu przez wiele lat. Kupno mieszkania jest poważnym krokiem i należy być na niego przygotowanym. Pamiętaj, że posiadanie mieszkania to nie tylko benefity, ale także obowiązki i odpowiedzialność.

Wynajmować czy kupować mieszkanie3.jpg

Kupić mieszkanie czy wynajmować?

Jeśli chcesz zainwestować w nieruchomość, kupno mieszkania będzie świetną decyzją, pamiętaj jednak, że mieszkając w nim, nie możesz traktować tej decyzji jako czystej inwestycji. Zastanów się, czy nie wolisz lokować swoich oszczędności w inny sposób, a przez jakiś czas jeszcze wynajmować mieszkanie. W ten sposób zyskujesz pewną wolność i nie narażasz się na potencjalne problemy finansowe. Pamiętaj, że w razie niemożliwości spłacania kredytu możesz nawet stracić kupiony lokal.

Zanim kupisz mieszkanie, upewnij się, gdzie i jak chcesz mieszkać – w jakim sąsiedztwie, lokalizacji, standardzie. Pamiętaj także, że nabywając nieruchomość, generujesz w pewnym stopniu koszty swojego życia. Od teraz będziesz bowiem co jakiś czas musiał płacić za remont czy jeszcze przed przeprowadzką – za wykończenie i urządzenie swoich czterech kątów. Jeśli zdecydujesz się na zakup mieszkania, sprawdź, jak oszczędzać na wkład własny.

Wynajmowanie mieszkania może być przez jakiś czas bezpieczniejsze, a nawet tańsze, jednak osobom, które chcą budować swoją przyszłość, na pewno na lepsze wyjdzie jego kupno.

Chcesz łatwo znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!