Zaczynasz myśleć o tym, czy wynajem mieszkania ma dalej sens? Czy powinieneś już rozważać kupno własnych czterech kątów? Kupić mieszkanie czy wynajmować? – to jedno z najczęstszych rozterek młodych ludzi. Sprawdź wady i zalety obu rozwiązań.
Wynajmowanie mieszkania – czy to strata pieniędzy?
Faktem jest, że miesięczny wydatek za wynajmowane mieszkanie może być podobnej wielkości, jak miesięczna rata kredytu, a nawet pokrywać się dodatkowo z wszelkimi kosztami, jakie ponosiłbyś za swoje mieszkanie. Wiele osób, osiągając tylko odpowiednią zdolność kredytową, uznaje, że jak najszybsze kupno mieszkania jest priorytetem, ponieważ wynajem to po prostu wyrzucanie pieniędzy w błoto.
Jednak w przypadku, gdy młody człowiek chce pozostać niezależny i lokować swoje oszczędności gdzie indziej, nie przywiązuje się do miejsca i nie chce posiadać mieszkania na własność, więc branie kredytu na kupno mieszkania wydaje się być wręcz nieuzasadnione. Dopóki wynajmowanie mieszkania nie obciąża zbytnio miesięcznego budżetu i wpisuje się po prostu w koszty życia, niekoniecznie powinieneś zmieniać postać rzeczy.
Zdarza się, że wynajem mieszkania kosztuje niewiele i w skali miesiąca jesteś dzięki temu w stanie zaoszczędzić pewną sumę pieniędzy – możesz ją ulokować w określony sposób i w ten sposób będziesz się bogacił. Kupno mieszkania, szczególnie w młodym wieku, wiąże się zaś z reguły z ogromnym zadłużeniem, które będziesz spłacał przez kilkadziesiąt lat. Takie zobowiązanie jest obciążone pewnym niebezpieczeństwem, choć daje również pewne korzyści.
Dlaczego lepiej jest kupić mieszkanie?
Kupno mieszkania ma szereg zalet. Inwestycja w nieruchomości to obecnie jeden z najlepszych sposobów na ulokowanie oszczędności (a to dzięki niskiej stopie oprocentowania). Nawet jeśli nie jesteś w stanie nabyć lokalu bez konieczności brania kredytu, może to być dla Ciebie opłacalne. Oto największe zalety kupna mieszkania i jego nadrzędności nad wynajmem:
- przyszłościowa inwestycja – nieruchomością możesz w określony sposób obracać i kiedyś sprzedać ją z zyskiem,
- sam decydujesz, jak wygląda lokum i z kim w nim mieszkasz,
- można częściowo traktować kupno mieszkania jako formę dodatkowego zarobku, jeśli zdecydujesz się je wynajmować,
- stajesz się właścicielem czegoś wartościowego.
Czy kupno mieszkania jest dla Ciebie?
Przed podjęciem decyzji powinieneś się zastanowić przede wszystkim nad tym, czy jesteś gotów na zapuszczenie korzeni i ulokowanie pieniędzy oraz spłacanie kredytu przez wiele lat. Kupno mieszkania jest poważnym krokiem i należy być na niego przygotowanym. Pamiętaj, że posiadanie mieszkania to nie tylko benefity, ale także obowiązki i odpowiedzialność.
Kupić mieszkanie czy wynajmować?
Jeśli chcesz zainwestować w nieruchomość, kupno mieszkania będzie świetną decyzją, pamiętaj jednak, że mieszkając w nim, nie możesz traktować tej decyzji jako czystej inwestycji. Zastanów się, czy nie wolisz lokować swoich oszczędności w inny sposób, a przez jakiś czas jeszcze wynajmować mieszkanie. W ten sposób zyskujesz pewną wolność i nie narażasz się na potencjalne problemy finansowe. Pamiętaj, że w razie niemożliwości spłacania kredytu możesz nawet stracić kupiony lokal.
Zanim kupisz mieszkanie, upewnij się, gdzie i jak chcesz mieszkać – w jakim sąsiedztwie, lokalizacji, standardzie. Pamiętaj także, że nabywając nieruchomość, generujesz w pewnym stopniu koszty swojego życia. Od teraz będziesz bowiem co jakiś czas musiał płacić za remont czy jeszcze przed przeprowadzką – za wykończenie i urządzenie swoich czterech kątów. Jeśli zdecydujesz się na zakup mieszkania, sprawdź, jak oszczędzać na wkład własny.
Wynajmowanie mieszkania może być przez jakiś czas bezpieczniejsze, a nawet tańsze, jednak osobom, które chcą budować swoją przyszłość, na pewno na lepsze wyjdzie jego kupno.
Chcesz łatwo znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!