Jaki śpiwór wybrać

artykuł sponsorowany

Biwak nad jeziorem, spływ kajakowy, wypad w góry – co je łączy? We wszystkich tych przypadkach będziemy najczęściej spędzali noce w namiotach lub schroniskach, ściślej zaś – w śpiworach. Śpiwór to niezbędnik każdego podróżnika, który nie boi się aktywnego wypoczynku.

Biwak nad jeziorem, spływ kajakowy, wypad w góry – co je łączy? We wszystkich tych przypadkach będziemy najczęściej spędzali noce w namiotach lub schroniskach, ściślej zaś – w śpiworach. Śpiwór to niezbędnik każdego podróżnika, który nie boi się aktywnego wypoczynku. Jego wybór może jednak nastręczyć pewnych kłopotów, zwłaszcza jeżeli po raz pierwszy zamierzamy spojrzeć w oczy przygodzie. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań, m.in.: w jakich warunkach (zwłaszcza atmosferycznych) będziemy spędzać noc? Jakiego kształtu śpiwora poszukujemy? A także: czego właściwie oczekujemy od naszego śpiwora? Dopiero odpowiedziawszy dokładnie na powyższe pytania gotowi będziemy podjąć świadomą, przemyślaną decyzję o wyborze.

Śpiwory: puchowe czy syntetyczne?

Każda osoba, decydując się na wybór śpiwora, prędzej czy później stanie przed dylematem: puchowy czy syntetyczny. Dylemat ten właściwie nie jest do końca rozwiązywalny, wielu profesjonalistów, wspinaczy, alpinistów dowodzi przewagi jednego typu śpiwora na drugim, argumentując własną decyzję na różne sposoby. Ostatecznie wybór śpiwora zależeć powinien zawsze od warunków pogodowych, które w danym miejscu panują. Śpiwory puchowe odznaczają się lepszą dystrybucją ciepła w obrębie materiału, są lżejsze i o wiele mniejsze (po kompresji) od syntetycznych konkurentów. Z drugiej strony, śpiwory syntetyczne nie reagują tak szybko na wilgoć (puch absorbuje ją błyskawicznie) oraz łatwiej je przechowywać. Nie bez znaczenia jest także kryterium ekonomiczne: śpiwory syntetyczne są zazwyczaj znacznie tańsze od śpiworów puchowych. Kolejną kwestią jest kształt śpiwora. Kiedyś popularne koperty zostały zastąpione przez śpiwory mumie, których kształt zbliżony jest do ludzkiej sylwetki. Tego typu śpiwór charakteryzuje się ergonomicznością i zapewnia ochronę termiczną głowy. Bogaty wybór śpiworów tak syntetycznych, jak i puchowych znaleźć można w sklepie Taternik.pl.

Dodatkowe elementy w śpiworach

Śpiwory bardzo często zawierają szereg elementów dodatkowych, które mogą okazać się przydatne w trakcie podróży. Ważne, by śpiwór posiadał specjalną listwę, która skutecznie zapobiegnie wciąganiu materiału w trakcie zapinania śpiwora. W ten sposób unikniemy niepożądanych strat ciepła. Kolejną przydatną funkcją jest specjalny ściągacz przy kapturze, który umożliwi nam lepsze dopasowanie materiału do naszej głowy, przyczyniając się – ponownie – do redukcji zimna. Niektóre śpiwory są nadto wyposażone w listwy termiczne wzdłuż zamka oraz kołnierz termiczny. Elementy te będą szczególnie przydatne w przypadku szczególnie niesprzyjających warunków atmosferycznych, kiedy każda strata ciepła okaże się nadzwyczaj kosztowna. Wybierając śpiwór, warto dobrze przyjrzeć się, jak został wykonany oraz w co jest wyposażony. Śpiwory „bogato wyposażone” przyczynią się do zwiększenia naszego komfortu oraz zapewnią nam skuteczniejszą ochronę przed zimnem.

PODZIEL SIĘ