Wspominamy bohaterów: Romuald Rodziewicz -żołnierz ZWZ i AK, więzień niemieckich obozów koncentracyjnych

Autor: Jolanta Dyr [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], źródło: Wikimedia Commons

Romuald Rodziewicz (1913-2014), ps. Roman, Tarnawa. Hubalczyk, żołnierz ZWZ i AK, więzień niemieckich obozów koncentracyjnych.

W wojnie obronnej walczył jako podoficer 102 Rezerwowego Pułku Ułanów, wchodzącego w skład Grupy “Wołkowysk” a od 23 września ’39 dołączył do 110 Rezerwowego Pułku Ulanów pod dowództwem zagończyka płk Jerzego Dąbrowskiego, z którym przeszedł cały szlak bojowy, aż do marszu na Warszawę. Później, już po upadku Warszawy, wraz z 60–osobowym oddziałem, na ochotnika wstąpił do Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego  pod dowództwem mjr Henryka Dobrzańskiego “Hubala”. Walczył na Mazowszu i Kielecczyźnie, później w województwie świętokrzyskim, powiecie kozienickim i w Przysusze. Również pod Opocznem, gdzie poległ major Hubal 30 kwietnia 1940 roku. Kiedy w czerwcu rozwiązano Oddział majora Hubala, Rodziewicz podjął pracę w ZWZ jako instruktor szkolenia w organizacji. Od marca 1941 był w wywiadzie wojskowym w Ośrodku Północ I w Wilnie, w połowie 1942 roku wstąpił do AK. W sierpniu ’43 został schwytany przez Niemców, aresztowany i prze trzy miesiące siedział w więzieniu w Mołodecznie. Później został zesłany do KL Auschwitz, a październiku do KL Buchenwald, i do  Nadrenii, gdzie naprawiał tabor kolejowy. 3 maja 1945 roku, już po wyzwoleniu został skierowany na pięć tygodni do szpitala, następnie pojechał do Włoch, gdzie wstąpił do 16 Pomorskiej Brygady Pancernej w 2. Korpusie Polskim.

Zdemobilizowany w 1947 roku, osiadł w Anglii. Pracował jako hutnik, górnik i tokarz.  Do Polski przyjeżdżał w latach 1987 – 1997; współpracował ze Środowiskiem „Hubalczycy”.

W 2003 roku przyznano mu Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski ale z nieznanych powodów wręczono go pięć lat później. Wtedy też Prezydent RP Lech Kaczyński nadał mu Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Prochy Romualda Rodziewicza złożono na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

źródło: www.kombatanci.gov.pl/

Artykuł powstał dzięki wsparciu Gminy Wrocław

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ