Krótka charakterystyka kabli HDMI, czyli poradnik dla niewtajemniczonych

artykuł sponsorowany

Otaczamy się coraz większą ilością sprzętu, mamy nowe odtwarzacze DVD, Blu-ray, zestawy kina domowego, nie mówiąc już o płaskim telewizorze, który dzisiaj jest raczej czymś powszechnym. Wszystkie te urządzenia są niezwykle nowoczesne, ale żeby zadziałały potrzeba sprawdzonych, tradycyjnych sposobów, jak przewód HDMI. Niezmiennie potrzebny, solidny, nigdy nie zawodzi. Jaki najlepiej wybrać?

HDMI – niepozorna rewolucja

Choć standard HDMI jest dzisiaj bardzo popularny, to został opracowany ledwie kilkanaście lat temu, będąc pierwszym tego rodzaju rozwiązaniem, dzięki któremu możliwa stała się obsługa wielokanałowego dźwięku cyfrowego. Pozwoliło to na transmisję zarówno dźwięku, jak i obrazu, a co najważniejsze – cyfrowego oraz nieskompresowanego. W tamtych czasach wynalezienie HDMI było niejako rewolucją, ale obecnie traktujemy ten kabel jako coś oczywistego. Nie każdy jednak wie, że dostępna w sprzedaży jest też komfortowa w obsłudze bezprzewodowa wersja HDMI, co znacząco ułatwia połączenie dwóch urządzeń, gdy znajdują się w zupełnie innych miejscach w pokoju.

Krótka charakterystyka kabli HDMI 3.jpg

 

Czym różnią się między sobą kable HDMI?

Na rynku znajdziemy mnóstwo różnych kabli HDMI, więc nie będziemy tutaj wszystkich wymienić. Skupimy się za to na najbardziej znanych. Po pierwsze HDMI 1.0, który jest najstarszy, więc rzadko dziś spotykany. Jego parametry też już odstają od tego, co oferują nowsze modele. Mamy więc tu maksymalną rozdzielczość: 1920 x 1200 p60, max. szerokość pasma sygnału: 165 MHz oraz max. głębie koloru: 24-bit. Inne wersje “jedynki” to HDMI 1.1, 1.2, 1.2a, 1.3, 1.3a, 1.4. Nas jednak bardziej interesuje obecny standard, czyli HDMI 2.0.

Wyróżnia się on maksymalną rozdzielczością 4096 x 2160 p60. max. szerokością pasma sygnału: 600 MHz i max. głębią kolor: 48-bit. Jeśli kupujemy kabel HDMI, aby podłączyć go do telewizora UHD 4K, to te parametry są absolutnym minimum. Najnowszym kablem z serii jest jednak HDMI 2.1 charakteryzujący się atrakcyjną przepustowością, która została poszerzona do 48 Gbps. Obsługuje rozdzielność nawet do 10K, ale tylko w przypadku techniki DSC. W innych przypadkach osiągane wartości to 8K przy 60Hz i 4K – 120Hz.

Krótka charakterystyka kabli HDMI 2.jpg

Jaki kabel HDMI wybrać?

Najlepiej kupić kabel High Speed HDMI, inne oznakowania zaś działają bardziej jako chwyt marketingowy, zachęcający do zakupu. Przykładowo, zdarza się, że w sprzedaży są kable 3D, a w rzeczywistości nie ma takiej kategorii – mają one takie samo zastosowanie i właściwości, co standardowe. Pamiętajmy też, że do monitorów i telewizorów Full HD wystarczą kable starszej generacji – HDMI w wersji 1.3. Natomiast do technologii UHD 4K (monitory i telewizory) odpowiedni jest bardziej nowoczesny – HDMI 2.0. Kable mają różną długość, ale warto wiedzieć, że nie kupimy dłuższego niż 15 metrów.
Jak widać, przed kupnem odpowiedniego kabla HDMI, warto trochę na ten temat wiedzieć, ale przedstawione powyżej informacje są wystarczające, by nasz wybór był trafiony. Dlatego śmiało możemy wybrać się na zakupy, pamiętając, że w sprzedaży są też kable bezprzewodowe, które być może będą lepszą opcją niż tradycyjne.

 

PODZIEL SIĘ