Skrzyp polny – właściwości i zastosowanie

artykuł sponsorowane

Skrzyp polny to pospolicie występująca w Polsce i na świecie roślina, która może się poszczycić licznymi właściwościami prozdrowotnymi. Jest szeroko wykorzystywana w ziołolecznictwie i kosmetologii. Jakie są jej właściwości i gdzie konkretnie znajduje zastosowanie? Przedstawiamy ten temat w poniższym artykule.

  1. Skąd pochodzi skrzyp polny?
  2. Niezwykłe właściwości skrzypu polnego
  3. Dobroczynny wpływ na organizm
  4. Różne formy skrzypu polnego
  5. Przeciwwskazania i możliwe skutki uboczne

Skąd pochodzi skrzyp polny?

Skrzyp polny pochodzi od roślin, które rosły na Ziemi już w erze paleozoiku. Wówczas miały postać wielkich drzew, a dzisiejszy skrzyp wygląda jak ich miniaturka. Ta roślina z rodziny skrzypowatych jest jedynym gatunkiem wśród rodzaju skrzypów, który jest stosowany w zielarstwie. Występuje przede wszystkim w Europie, a także w Ameryce Północnej, Azji i na Bliskim Wschodzie. W Polsce jest pospolitym, często dość uporczywym dla działkowców chwastem. Ze względu na swe właściwości, skrzyp był wykorzystywany w medycynie ludowej od wieków. Nierzadko był stosowany także w celach jadalnych – młode wegetatywne pędy skrzypu były jadane przez niektóre plemiona indiańskie oraz Eskimosów, a w Japonii kłosy skrzypu do dziś są uważane za przysmak. Niegdyś ze skrzypu otrzymywano żółty barwnik. Dziś nadal często skrzyp sproszkowany jest używany w weterynarii do posypywania wrzodów i ran u zwierząt.

Niezwykłe właściwości skrzypu polnego

Skrzyp polny jest skarbnicą minerałów i witamin. Zawiera najwięcej spośród wszystkim roślin leczniczych łatwo przyswajalnej krzemionki. Ponadto w jej skład wchodzi kobalt, mangan, żelazo, sole fosforu, wapnia i potasu. W skrzypie znaleźć można także witaminę C oraz kwasy organiczne, takie jak szczawiowy, krzemowy, askorbinowy oraz jabłkowy. To właśnie dzięki swemu bogatemu składowi, może się poszczycić tak dobroczynnym wpływem na organizm.

Dobroczynny wpływ na organizm

Związki krzemu wywierają wyjątkowo dobry wpływ na młody i zdrowy wygląd skóry, paznokci i włosów. Inne składniki sprawiają, że roślina ta cechuje się również działaniem moczopędnym i oczyszczającym organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii.

Skrzyp oraz preparaty z jego zawartością sprawdzą się w przypadku wielu schorzeń i niedoborów. Wpływają one pozytywnie na stan kości, pomagają przy nerwobólach i bólach artretycznych oraz obniżaniu ciśnienia krwi. Zmniejszają potliwość stóp, działają odtruwająco oraz wspierająco przy schorzeniach układu moczowego i nerek. Wspomagają pracę wątroby, a także hamowanie krwawienia, dlatego są polecane przy żylakach odbytu, obfitych miesiączkach, a także wrzodach dwunastnicy i żołądka oraz okrężnicy. Uzupełniają niedobory mikroelementów w organizmie, zapobiegają miażdżycy i są szczególnie przydatne w pielęgnacji skóry, włosów i paznokci.

Różne formy skrzypu polnego

Ziele skrzypu polnego dostępne jest szeroko w sprzedaży pod różnymi formami. W asortymencie sklepów zielarskich i aptek znaleźć można m.in. herbaty i napary, a także liczne suplementy diety. Skrzyp występuje również w składzie wielu kosmetyków, m.in. szamponów, odżywek, masek i kuracji do włosów czy też specyfików do paznokci.

Preparaty ze skrzypem polnym można nabyć w formie suszonej (np. wspomniane herbaty), sproszkowanej oraz tabletek i kapsułek. W tej ostatniej formie szczególnie często występuje w produktach mających na celu poprawić stan paznokci, skóry oraz włosów, czego przykładem jest Hairvity. Ten suplement diety wspomaga właściwe działanie skóry głowy oraz włosów. Dzięki niemu zmniejsza się łamliwość, rozdwajanie i wypadanie włosów. Wpływa także na szybszy wzrost nowych. Podobnym zastosowaniem może się pochwalić DX2. Ten produkt w tabletkach powstał przede wszystkim z myślą o mężczyznach, którzy borykają się z problemem nadmiernego wypadania włosów. DX2 stymuluje wzrost nowych i hamuje wypadanie starych włosów. Ze względu na swe dobroczynne działanie, wartym stosowania jest także preparat Profolan. Tabletki te zawierają w składzie m.in. skrzyp polny, a także taurynę, pokrzywę zwyczajną, witaminy z grupy B oraz A i E, cynk, biotynę czy miedź, które wpływają na poprawę ukrwienia skóry głowy i wzmocnienie mieszków włosowych. Kapsułki Priorin Extra również mogą się pochwalić bardzo dobrym składem. Są szczególnie polecane osobom narażonym na duży stres oraz będących w okresie zmian hormonalnych.

Przeciwwskazania i możliwe skutki uboczne

W przypadku nadmiernego i niewłaściwego stosowania preparatów ze skrzypem, tak jak w przypadku dowolnych innych produktów ziołowych, mogą wystąpić skutki uboczne. Długotrwałe przyjmowanie preparatów ze skrzypem może się przyczynić do niedoborów witaminy B1. Ponadto ostrożność w przyjmowaniu suplementów ze skrzypem polnym powinny zachować kobiety w ciąży i okresie karmienia, osoby cierpiące na dnę moczanową, kłębuszkowe zapalenie nerek oraz inne zaburzenia pracy nerek i serca.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat suplementów diety i ich poszczególnych składników, polecamy odwiedzić portal: BioTrendy.pl.