Nowe prawo budowlane: ma być szybciej i sprawniej

domena publiczna

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przygotowało projekt zmian w prawie budowlanym. Ma być szybciej i sprawniej, a to oznacza mniejszą liczbę dokumentów, jakie trzeba dostarczyć do urzędu przy staraniu się o pozwolenie na budowę.

Dzisiaj, chcąc uzyskać pozwolenie na budowę, trzeba uzbroić się w cierpliwość.

– Mamy dzisiaj dość dużo dokumentów, które są składane. Organ jest niewydolny, żeby to szybko zrobić – podkreśla Stanisław Moryc, działacz społeczny na rzecz Porozumienia Wspólnot Mieszkaniowych w Krakowie.

Dlatego, by przyspieszyć cały proces, wystarczy zmniejszyć liczbę wymaganych dokumentów.

– Mówimy, że to jest zamiana taczek na teczki – wskazuje Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju, ponieważ, jak mówi zamiast taczek dokumentów mają wystarczyć teczki.

– Przede wszystkim zmniejszamy biurokrację, zmniejszamy o połowę liczbę niezbędnych dokumentów do uzyskania pozwolenia na budowę – akcentuje Artur Soboń.

Resort inwestycji zapowiada nowelizację prawa budowlanego. To próba ułatwienia życia inwestorom. Komplet dokumentów będzie potrzebny dopiero przy odbiorze.

– Na etapie pozwolenia na budowę ten zakres projektu będzie bardzo ograniczony. To będzie ponad połowa mniej stron do dostarczenia do urzędu niż dzisiaj – wskazuje wiceminister inwestycji i rozwoju.

Problem z dzisiejszym prawem budowlanym nie dotyczy tylko żmudnego oczekiwania na decyzję – przypomina Stanisław Moryc, działacz społeczny na rzecz Porozumienia Wspólnot Mieszkaniowych w Krakowie. I tłumaczy, ze dziś właściwie w każdym momencie można cofnąć pozwolenie na budowę.

– Czyli można było wystąpić o unieważnienie tej decyzji, gdy budynek był użytkowany, mogliśmy już w nim mieszkać, a organ mógł unieważnić tę decyzję – podkreśla.

I również tutaj resort inwestycji przygotował swoją odpowiedź. Projekt ustawy przewiduje pięcioletni termin. Po jego upływie nie będzie można podważyć pozwolenia na budowę. Zmiany dotyczą także samowoli budowlanych. Ministerstwo otwiera drogę do szybkiego i bezpłatnego zalegalizowania. Warunek jest taki, by w tej konkretnej sprawie nie toczyły się żadne postępowania. Nowe przepisy sprzyjają też realizacji rządowego programu „Czyste powietrze”.

– Tam, gdzie jest ciepło systemowe, gdzie jest ciepło miejskie, będzie konieczność podpięcia się pod ciepło miejskie. Będzie bardzo trudno uzyskać zgodę na zmianę ciepła miejskiego na inne źródło zasilania – mówi Artur Soboń.

W nowelizacji pojawią się też kolejne zwolnienia z obowiązku pozwolenia na budowę.

– Dla najprostszej infrastruktury. Tarasy, mała architektura czy jakieś kwestie dla rolników – akcentuje wiceminister inwestycji i rozwoju.

Nowe prawo budowlane wyciąga też wnioski po kontroli w escape roomach. Jeśli zmieni się przeznaczenie lokalu, na właściciela spadną dodatkowe wymogi bezpieczeństwa. Projekt jest na etapie konsultacji. Według zapowiedzi resortu inwestycji, w czerwcu może trafić do Sejmu.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ