Od niedzieli będą obowiązywać zmiany w przepisach dot. zadłużonych lokatorów

pixabay.com

Wchodzą  w życie zmiany w przepisach dotyczących zadłużonych lokatorów. Do tej pory gmina miała 6 miesięcy na to, by znaleźć dłużnikowi lokal zastępczy. Jeżeli go nie znalazła, to komornik miał prawo usunąć lokatora do noclegowni bądź schroniska dla osób bezdomnych. Teraz, zgodnie z nowymi przepisami, komornik nie będzie mógł tego zrobić do momentu, kiedy gmina nie znajdzie zadłużonemu lokatorowi tymczasowego pomieszczenia.

– Ustawodawca wykreślił część tego przepisu, a tym samym wyeliminował możliwość usunięcia lokatora, który nie posiada tytułu prawnego do lokalu, z nieruchomości do noclegowni bądź schroniska dla osób bezdomnych – wyjaśnia prawnik Katarzyna Ulejczyk. 

W trakcie oczekiwania, aż znajdzie się lokal zastępczy, właścicielowi mieszkania będzie przysługiwać odszkodowanie – ale nie od gminy, a od lokatora.

– Zgodnie z przepisami lokatorzy mają obowiązek uiszczania odszkodowania na rzecz właściciela w wysokości umówionego czynszu za przebywanie w tym lokalu. Natomiast biorąc pod uwagę, że lokatorzy już to tej pory tego czynszu nie płaci, dlatego mieli zostać usunięci, wątpliwym jest, aby właściciel uzyskał jakąkolwiek rekompensatę z tego tytułu – wskazuje Katarzyna Ulejczyk.   

Przepisy, które właśnie wchodzą w życie, szczególnie utrudnią działalność przedsiębiorcom, którzy w ramach prowadzonej działalności nabywają lokale mieszkalne na licytacji komorniczej.

– Do tej pory mieli termin, w którym istniała możliwość usunięcia lokatora, który przebywa w tym lokalu bez tytułu prawnego w określonym terminie, czyli 6 miesięcy. Natomiast po tej nowelizacji ten termin nie jest określony, więc może trwać również latami – zaznacza Katarzyna Ulejczyk.

Możliwością dla takiego przedsiębiorcy jest we własnym zakresie zapewnienie lokatorowi pomieszczenia zastępczego, co będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami. Przed taką sytuacją przedsiębiorcę może zabezpieczyć jedynie umowa najmu instytucjonalnego, również uregulowana w ustawie o ochronie praw lokatorów.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ