Krzysztof Balawajder: Ruch kołowy i tramwajowy przywrócony

MP most

Jeszcze przed godz.18:00 były duże korki na Placu Grunwaldzkim i ulicy Sienkiewicza w kierunku Stadionu Olimpijskiego. Teraz ruch powraca do normy.

Dąb, który rośnie w ogródku hostelu przy Moście Zwierzynieckiem zwalił się około godz. 9 rano na ulicę, zrywając trakcję. Przejeżdżające samochody zostały uszkodzone ale kierowcom nic sie nie stało.

Krzysztof Balawajder szef wrocławskiego MPK, tuż przed 19-stą poinformował, że Most Zwierzyniecki jest już otwarty dla ruchu kołowego i tramwajowego. Usuwanie skutków zerwanej sieci trakcyjnej trwało cały dzień.

Jak informuje Zielony Wrocław na swojej stronie przyczyną upadku drzewa był postępujący rozkład systemu korzeniowego i utrata stabilności w gruncie.

Z zewnątrz nie było widocznych oznak osłabienia w koronie, ani żadnych owocników grzybów. Rozkład ten był spowodowany podniesieniem gruntu i wylaniem betonu wokół drzew kilkadziesiąt lat temu (zrobienie tarasu pod ogródek piwny) – korzenie rosnące po obwodzie, stabilizujące drzewo, zostały przyduszone i odcięte od substancji pokarmowych wytwarzanych przez liście.
W związku z zaistniałą sytuacją Urząd Miejski Wrocławia niezwłocznie zlecił zbadanie dwóch pozostałych drzew, rosnących tuż obok siebie, które znajdują się na tej samej działce.
Ponieważ prace budowlane, co pokazuje też ten przypadek, mają duży wpływ na stan zdrowotny drzew, a ostatecznie także ich bezpieczeństwo, Zarząd Zieleni Miejskiej zlecił już w grudniu 2018 r. opracowanie specjalnych „Kart informacyjnych do standardów ochrony drzew w inwestycjach”, które wkrótce zostaną wprowadzone zarządzeniem Prezydenta. Będą obowiązywać we wszystkich inwestycjach prowadzonych na terenach miejskich, żeby uniknąć takich sytuacji w przyszłości.

PODZIEL SIĘ