Wygodne przygotowanie PIT-36

artykuł sponsorowany

Większości osób rozliczenie deklaracji podatkowej PIT nie kojarzy się najlepiej. Podatnicy określają je jako nieprzyjemny, często trudny obowiązek. Ustawodawca oraz dostawcy oprogramowania do wypełniania PIT starają się ten proces podatnikom ułatwić. Dla każdej formy przygotowania deklaracji PIT-36, przewidziano inne możliwości wsparcia.

Tradycyjna wersja PIT-36

Najbardziej tradycyjną formułą przygotowania PIT, jest praca na papierowym, wydrukowanym formularzu. Nadal PIT-36 można złożyć w ten sposób w odpowiednim urzędzie skarbowym. Już tutaj ustawodawca przewidział pewne możliwości wsparcia, czy ułatwień dla podatników. Po pierwsze, wydawane są odpowiednie informatory oraz broszury informacyjne. W Internecie istnieje również wiele przewodników oraz artykułów, odpowiadających na najczęstsze pytania użytkowników. Drugą formą ułatwienia, jest możliwość wysłania PIT-36, nawet w formie tradycyjnej, bez konieczności odwiedzania właściwego urzędu – chodzi o możliwość złożenia PIT za pomocą listu poleconego operatora wyznaczonego (Poczta Polska S.A.). Wysłanie takiego listu jest równoznaczne ze złożeniem PIT – datą złożenia będzie data stempla pocztowego na potwierdzeniu nadania listu poleconego.

E-deklaracje – elektroniczna wersja PIT-36

E-deklaracje to elektroniczna wersja deklaracji podatkowej PIT (zwana również e-PIT). Odpowiednie oprogramowanie umożliwia przygotowanie druku na własnym komputerze oraz wysłanie jej przez Internet – bez konieczności odwiedzania urzędu czy placówki pocztowej. Jest to szczególnie wygodne rozwiązanie dla osób podróżujących, czy pracujących w niestandardowych godzinach. Internetowe bramki są dostępne 24 godziny, 7 dni w tygodniu, bez standardowych urzędowych ograniczeń. Poza ułatwieniami w zakresie formy przygotowania oraz przesłania PIT-36, warto zwrócić uwagę na ułatwienia w pracy nad PIT. Coraz więcej aplikacji finansowo–księgowych zapewnia swoim użytkownikom wirtualne wsparcie, na poziomie zbliżonym do specjalistów (np. księgowej czy doradcy). W zależności od wyboru oprogramowania, użytkownik może zostać wręcz przeprowadzony przez cały proces, aż od momentu samego wyboru prawidłowego formularza.

Jak wybrać najwygodniejsze rozwiązanie do wypełnienia PIT-36?

Żeby znaleźć najlepsze rozwiązanie, w pierwszej kolejności należy określić potrzeby danego podatnika. Nie da się dopasować rozwiązania, nie określając najpierw na czym zależy danej osobie, jaką posiada wiedze oraz doświadczenie. Pierwszym krokiem powinno być więc określenie: czego użytkownik oczekuje – jakiego rodzaju wsparcia w zakresie wypełnienia PIT. Na rynku istnieje bardzo dużo różnych rozwiązań, łącznie z najnowszymi aplikacjami umożliwiającymi pracę nawet na tabletach i smartfonach. Przed wydrukowaniem swojego PIT-36 lub przed ściągnięciem pierwszej aplikacji, która wyświetliła się na liście wyszukiwarki, warto zadać sobie minimalną ilość trudu i sprawdzić swoje potrzeby, a następnie opis i opinie o danym oprogramowaniu. Ten minimalny wkład w określenie odpowiedniego oprogramowania, zwróci się na etapie pracy z PIT.