Juncker zapewnia, że pod rządami PiS-u Polsce nie grozi polexit. Wiśniewska: Grzegorz Schetyna zapewne bardzo się zmartwił

– Grzegorz Schetyna zapewne bardzo się zmartwił. Ten temat próbuje do PiS-u przykleić oszalały z nienawiści lider PO. Pan przewodniczący Juncker mówi też, że łączą nas wspólne wartości. Polska jest dobrym przykładem szanowania wartości europejskich – powiedziała europoseł PiS-u Jadwiga Wiśniewska odnosząc się do słów przewodniczącego KE Junkcera, że “Polsce nie grozi polexit”.

– PO ma tę odwagę, że mówimy wprost: do 2030 roku przy sprzeciwie PiS-u doprowadzimy do tego, że w Polsce nie będzie pieców węglowych w domach. Nie dlatego, że jesteśmy przeciwko polskiemu węglowi, tylko dlatego, że chcemy, żeby Polacy mogli cały rok otwierać okna, bo dzisiaj wielu z nich, ze względu na to, jakie mają piece lub ze względu na to, jakie piece mają ich sąsiedzi, przez tzw. Okres grzewczy po prostu nie mogą otwierać okien, bo powietrze jest niezdrowe. 170 tys. Osób rocznie każdego roku zachoruje na raka, jeżeli nic nie zrobimy. I główną przyczyną zachorowania na raka jest smog. Smog z naszych pieców i samochodów. Mamy tę odwagę i nie boimy się powiedzieć, w odróżnieniu od PiS-u, że my mamy program i zlikwidujemy piece węglowe po to, żeby Polacy żyli, oddychali zdrowym powietrzem – powiedział poseł Sławomir Nitras na briefingu w Sejmie.

– Marzeniem Grzegorza Schetyny jest, aby zimnych domów w Polsce było jak najwięcej – rozpoczęła europoseł PiS-u Jadwiga Wiśniewska.

“Czyste powietrze i ciepły dom”

– Są szanse, aby proponowane przez nas rozwiązania przechodziły. Przeszła moja poprawka zapewniająca wsparcie finansowe dla regionów przechodzących transformacje, takich jak Śląsk. Dalej, udało się wywalczyć wsparcie dla ciepłownictwa systemowego, czyli darmowego emisje ciepła. Pozwala to kontrolować jakość paliwa oraz filtry wyłapujące zanieczyszczenia – w ten sposób przeciwdziałamy zanieczyszczeniu środowiska – tłumaczyła.

Dodała, że “dzięki wytrwałej pracy przedstawicieli rządu, udało się przesunąć w programie “Instrastruktura i Środowisko” środki na kogenerację”. Jak tłumaczyła, to “wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła jednocześnie”. – Wchodzimy na drogę prowadzącą do czystego środowiska w sposób taki, który nie spowoduje opłakanych skutków – mówiła Wiśniewska.

– Czyste powietrze i ciepły dom – to proponujemy. Grzegorz Schetyna ma do zaoferowania tylko zimny dom – dodała.

Juncker: Polsce nie grozi polexit

– Nawet, jeśli PiS wygra w listopadzie wybory do Sejmu, Polska nie wyjdzie z Unii, nie będzie polexitu – uważa przewodniczący Komisji Europejskiej Jean Claude-Junkcer.

– Grzegorz Schetyna zapewne bardzo się zmartwił. Ten temat próbuje do PiS-u przykleić oszalały z nienawiści Grzegorz Schetyna. Pan przewodniczący Juncker mówi też, że łączą nas wspólne wartości. Polska jest dobrym przykładem szanowania wartości europejskich – odniosła się do wywiadu “Rzeczpospolitej”.

Źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ