NAUCZYCIEL…

MP

Mentor, przewodnik, wzorzec, autorytet, mistrz, pedagog…

Ten, który wie co i dlaczego, który wskaże drogę, wytłumaczy, wyjaśni, podpowie, poda rękę… Ten, któremu się ufa, który nie zawiedzie, nie zlekceważy, nie oszuka…Który stanie za Tobą murem, gdy spotka cię krzywda…Będzie cię bronić, chronić…Twój nauczyciel, twój wychowawca, twój profesor. Twój mistrz. On wie, że pełni misję. Wie, ze takie będą Rzeczpospolite, jakie ich młodzieży chowanie. Wie, jak wiele od niego zależy, jakie przed nim wyzwania, jakie obowiązki, jakie wobec niego oczekiwania…Jest dyrygentem, rzeźbiarzem dusz , charakterów, kształtuje poglądy. Jest kimś bardzo ważnym i bardzo potrzebnym. I szanuje innych, dlatego też jego bardzo szanują.
Obce mu to, co niemoralne i nieetyczne, bliskie to, co prawe i szlachetne, uczciwe i zbudowane na najlepszych wartościach. Do tych wartości się odwołuje, bo sprawdzone i uświęcone przez stulecia.

Brzydzi się wszelkim oportunizmem, zaprzaństwem, szanuje prawo. Taki jest polski nauczyciel. Jeżeli nie pasuje do tego wzorca, znalazł się w zawodzie przez przypadek. I powinien ten zawód zmienić. Jak najszybciej.

autor: Krystyna Śliwińska

PODZIEL SIĘ