Premier o CPK: Polska jest i może być takim wyraźnym centrum sercem Europy!

– Wierzę, że Polska jest i może być takim wyraźnym centrum sercem Europy, pod wieloma względami. Gospodarczym, transportowym, a CPK może być już za kilka lat sercem biznesowym, komunikacyjnym Polski – podkreślił premier Mateusz Morawiecki na konferencji na stacji PKP Łódź Fabryczna.

– Prezentujemy główne założenia dot. Centralnego Portu Komunikacyjnego, zwłaszcza przez pryzmat właśnie linii kolejowych i połączeń kolejowych. Mam ogromną przyjemność, żeby przedstawić kilka pierwszych, podstawowych już założeń strategicznych, które też dzisiejsza Rada Ministrów przyjęła. Zacznę od tego, że to projekt – nie waham się użyć takiego słowa – epokowy, ponieważ on przezwycięża jeszcze podziału sięgające czasów rozmiarów, kiedy Polska była pod rozbiorami – powiedział Mateusz Morawiecki.

– Przystępujemy do realizacji bardzo konkretnych planów. Planów które nazywamy sobie roboczo rozwinięciem linii kolejowych w postaci jednego centrum, hubu, CPK, niedaleko stąd, Stanisławów, Baranów, mniejsze miejscowości i 10 szprych, czyli arterii kolejowych odchodzących od tego CPK, trójkąta Łódź – CPK – Warszawa. To wielka szansa rozwojowa Polski. Nie tylko na przełamanie tych wielowiekowych, można powiedzieć, zapóźnień, ale szansa na rozwój na miarę XXI wieku. My mówimy sobie dzisiaj i wierzę, że Polska jest i może być takim wyraźnym centrum sercem Europy, pod wieloma względami. Gospodarczym, transportowym, a CPK może być już za kilka lat sercem biznesowym, komunikacyjnym Polski. Jest to znakomita lokalizacja, która jest do tego predestynowana pod wieloma względami – mówił premier. 

Źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ