Dzień Flagi we Wrocławiu

Dzisiaj na Placu Gołębim występ Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji rozpoczął oficjalne uroczystości organizowane przez wojewodę dolnośląskiego Pawła Hreniaka i samorząd wrocławski. Wrocławianie oglądali paradę wojsk i służb mundurowych. 2 maja to dzień, w którym Polacy uroczyście obchodzą Światowy Dzień Polonii.

Od 15 lat świętowanie Dnia Flagi odbywa się przy udziale władz województwa dolnośląskiego i marszałkowskiego oraz prezydenta Wrocławia i radnych miejskich. Dzisiaj podniesieniu na maszt biało-czerwonej flagi towarzyszyły tłumy mieszkańców a także kandydaci do Parlamentu Europejskiego. Beata Kempa powiedziała, że biało-czerwona flaga zatknięta jest w wielu miejscach na świecie, nawet tam gdzie jest wojna i gdzie niesiemy pomoc humanitarną.

Przemówienia okolicznościowe wygłosili m.in. Wojewoda Paweł Hreniak i Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Mówili o tożsamości i świadomości obywatelskiej a także Polonii, która dzisiaj włącza się w uroczystości na całym świecie.

Prezydent Jacek Sutryk, w południe pojawił się na Placu Gołębim z flagami i rozdawał mieszkańcom Wrocławia. Natomiast w czasie oficjalnego przemówienia zaznaczył, że dzisiejsze święto łączy Polaków z kolei Wojewoda zauważył, że patriotyzm, idea polskości i jej obrony, była godna największych poświęceń.

– To od naszych przodków czerpiemy szacunek dla symboli narodowych, które w naszej historii – zawsze – były czynnikiem spajającym i jednoczącym wszystkich Polaków. Nasza biało-czerwona towarzyszyła w chwilach trudnych i radosnych. Pod jej barwami byliśmy podczas walk o granice II Rzeczypospolitej, w czasie wojny polsko-bolszewickiej i wszystkich powstań: śląskiego, wielkopolskiego i lwowskiego. Polska flaga to nasza duma i niezwykle ważny element poczucia narodowej tożsamości.

Nie bez znaczenia pozostaje wybór 2 maja na święto flagi Rzeczypospolitej, bowiem w latach rządzonych przez komunistów robiono wszystko, aby tego dnia flagi były ściągnięte a w żadnym wypadku nie mogły powiewać w Święto Konstytucji 3 Maja. 

Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych zakończył oficjalną część dzisiejszych uroczystości, po czym wrocławianie udali się w okolice Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego na piknik militarno-historyczny. Tam też będą rozdawane sadzonki różnych drzew.

Jutro, spotkamy się przy Pomniku Konstytucji 3-Maja przy Panoramie Racławickiej, by przejść do Katedry Wrocławskiej na Mszę świętą w intencji Ojczyzny, którą będzie celebrował abp Józef Kupny Metropolita Wrocławski.

PODZIEL SIĘ