Wrocław: Święto Konstytucji Trzeciego Maja

MP

Wrocław, w rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja składa dzisiaj hołd twórcom ustawy rządowej i Polakom, którzy wbrew zaborcom i komunistom pielęgnowali polskie tradycje.

Hymn Polski, biało czerwona flaga i uchwalenie 228 lat temu Konstytucji, którą uroczyście obchodzimy 3 maja, jest najważniejszym symbolem stanowiącym o tożsamości narodowej. Im bardziej zaborcy pruscy, rosyjscy i austriaccy ograniczali naszą autonomię, tym bardziej pilnowaliśmy chrześcijańskich wartości, mówili dzisiaj przy pomniku Konstytucji Trzeciego Maja: wojewoda dolnośląski, marszałek województwa i samorządowcy.

Na uroczystość przy Pomniku Konstytucji Trzeciego Maja, przy Panoramie Racławickiej, wśród licznie zgromadzonych wrocławian był gospodarz miasta Prezydent Jacek Sutryk, Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, członkowie sejmiku dolnośląskiego oraz Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska i Minister ds. Pomocy Humanitarnej Beata Kempa.

Dwa dni temu cieszyliśmy się 15 rocznicą wstąpienia do Unii Europejskiej. Dzisiaj cieszmy się razem, bo święto Konstytucji Trzeciego Maja to święto radości, powiedział prezydent Jacek Sutryk.

– Wczoraj w Dniu Święta Flago mówiłem o potrzebie i odpowiedzialności za Polskę. Dzisiaj wspominamy Konstytucję 3 Maja. Jej historyczne walory są powszechnie znane. Chciałbym, żebyśmy w tym drugim ważnym dniu narodowych świąt przypomnieli sobie to, co Konstytucja wyrażała i wyraża. Przede wszystkim wyraża wartość, jaką jest wspólnota. ów podstawowy dokument reguluje podstawowe wartości, które obowiązują albo obowiązywać powinny w życiu wspólnoty (…) Konstytucja, gdy przeczytamy jej preambułę określa prawa obywateli ale też obowiązki państwa (…) To my jesteśmy odpowiedzialni za Polskę naszych marzeń, szczególnie za to aby nie pozostała tylko marzeniem.

Z kolei Wojewoda Paweł Hreniak powiedział m.in.

– Bez wątpienia Konstytucja Trzeciego Maja, to jedno z najważniejszych Świąt Narodowych, które zostało przywrócone przez Sejm RP w 1990 roku i pamięć o tym, jest naszym patriotycznym obowiązkiem.

Po przemówieniach dowódca garnizonowy wygłosił apel pamięci, oddano salwę honorową. Następnie złożono wieńce i kwiaty, i jak co roku odśpiewano “Majową Jutrzenkę”, po czym wszyscy udali się do Archikatedry Wrocławskiej na Mszę Świętą którą celebrował przez JE abp Józef Kupny Metropolita Wrocławski w intencji Ojczyzny. Przemarszowi cały czas towarzyszyła Orkiestra Reprezentacyjnych Wojsk Lądowych.

 

PODZIEL SIĘ