Dramat Niemców. Kolejny rok z rzędu brakuje zbieraczy szparagów z Polski. Tamtejsze MSZ wskazuje: To przez 500 plus

Dramat Niemców. W kraju naszych sąsiadów trwają zbiory szparagów, przy okazji których plantatorzy zwykle posiłkowali się pracownikami sezonowymi z Polski i Rumunii. Teraz jednak brakuje chętnych. Na stronie internetowej regionalnego niemieckiego medium publicznego „Norddeutscher Rundfunk”, że to powodem tego może być m.in. wprowadzenie programu 500 plus.

Niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych szukając powodów takiego stanu sytuacji, zauważa, że Polska odnotowuje bardzo wysoki wzrost gospodarczy, a poza tym w naszym kraju funkcjonuje program 500 plus.
Być może jest to czynnik decydujący dla rodzica: czy naprawdę muszę opuścić rodzinę na trzy miesiące i pracować na niemieckim polu?

— można przeczytać na stronie ndr.de. Na „szczęście” dla Niemców, udaje się jeszcze pozyskać pracowników z Rumunii, chociaż i w tym przypadku niemieckie MSZ informuje, że tamtejsza gospodarka również szybko się rozwija i to kwestia czasu, gdy również Rumunii nie będą chcieli pracować w Niemczech.

Niemieccy rolnicy wzywają do tego, aby poprawić obecną trudną sytuację otwarciem rynku dla pracowników pochodzących spoza UE – z Ukrainy i Białorusi. To ciekawe, biorąc pod uwagę liczną grupę imigrantów z Bliskiego Wschodu na terenie Niemiec…
wpolityce.pl/polsatnews.pl/ndr.de

PODZIEL SIĘ