Julia Rokicka: tu i teraz musimy walczyć ze zmianami klimatu

9 maja z okazji Dnia Europy Julia Rokicka – kandydatka Partii Zieloni do Parlamentu Europejskiego z listy Koalicji Europejskiej – przedstawiła działania, jakie Zieloni podejmą w Parlamencie Europejskim ws. zmian klimatu. Poprzez happening podkreśliła, że walkę ze zmianami klimatu należy prowadzić „Tu i teraz”, a Unia Europejska powinna być w tej walce liderką i przykładem dla całego świata.

„9 maja to Dzień Europy, oficjalne święto Unii Europejskiej ustanowione w rocznicę przedstawienia Planu Schumana 9 maja 1950 roku, który dał początek zjednoczeniu Europy. Unia Europejska obchodzi dzisiaj swoje święto. Jednocześnie jednak znajduje się u progu wielkich wyzwań, a to, jak wspólnie poradzimy sobie z nimi jako obywatele i obywatelki Europy i świata, będzie kluczowe dla przyszłego losu naszej planety. Główne wyzwanie naszych czasów to zmiany klimatu. Bez ich powstrzymania ludzkość doprowadzi do tak poważnego spustoszenia kuli ziemskiej, że znaczna jej część przestanie się nadawać do zamieszkania. Istnieje jednak rozwiązanie kryzysu klimatycznego. To słońce, wiatr i inne odnawialne źródła energii!” – powiedziała Julia Rokicka.

Zieloni uważają, że Europa musi przewodzić akcji na rzecz ochrony klimatu. Według nich powinniśmy czerpać energię wyłącznie ze źródeł odnawialnych i wydajnie ją wykorzystywać, stopniowo odchodząc od energii z paliw kopalnych, a zarazem tworząc stabilne miejsca pracy w regionach objętych transformacją energetyczną. Ich zdaniem, aby osiągnąć cele związane z klimatem, Europa musi do 2030 r. całkowicie wycofać się z węgla, a z innych paliw kopalnych, w tym gazu –najszybciej potem, jak się da.

Za najważniejsze priorytety w procesie odchodzenia od paliw kopalnych i przejścia na energię ze źródeł odnawialnych uznajemy efektywność energetyczną i oszczędzanie energii, połączone ze zwalczaniem energetycznego ubóstwa. Prawidłowo przeprowadzona transformacja energetyczna w stronę 100% energii odnawialnej zlikwiduje skażenie powietrza, stworzy miejsca pracy i zwiększy naszą energetyczną niezależność od zagranicznych dostawców, takich jak Rosja.” – podkreśliła Julia Rokicka.

Coraz więcej ludzi na całym świecie dostrzega, że czas działać tu i teraz w kwestii zmian klimatu. 15 marca 1,5 miliona młodych ludzi na całym świecie – uczniów i studentów – odpowiedziało na apel Grety Thunberg i nie poszło do szkoły, aby demonstrować i domagać się walki ze zmianami klimatu, walki o ich przyszłość. Również w wielu miastach w Polsce młodzież wyszła tego dnia na ulice, tak samo jak ich rówieśnicy w Europie i na całym świecie. Od kilku miesięcy w Wielkiej Brytanii oraz w kolejnych krajach na całym świecie, w tym w Polsce, działa ruch społeczny Extinction Rebellion. Ruch, który przy pomocy obywatelskiego nieposłuszeństwa, demonstracji, happeningów i okupacji publicznych placów oraz ulic domaga się radykalnych działań w kwestii zmian klimatu.

„Na całym świecie, w Europie i w Polsce jest nadzieja. Nadzieja, że wspólnie możemy jeszcze zapobiec negatywnym skutkom zmian klimatu.Nie odbierajmy młodym przyszłości. W Parlamencie Europejskim Zieloni będą chcieli spełnić tę nadzieję, zmienić politykę, a nie klimat. 26 maja głosujmy na Zielonych, głosujmy za walka ze zmianami klimatu!” – podsumowała Małgorzata Tracz, Przewodnicząca Partii Zieloni.

Julia Rokicka kandyduje z miejsca nr 5 z list Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego z województwa dolnośląskiego i opolskiego.

PODZIEL SIĘ