Min. B. Kempa: Ustawa 447 była niezwykle groźną ustawą, to groźny dla nas dokument. Za tym właśnie szła ta narracja szkalująca Polskę i Polaków

fot. youtube

Ustawa 447 była niezwykle groźną ustawą, to groźny dla nas dokument. Za tym właśnie szła ta narracja szkalująca Polskę i Polaków. W tej sytuacji przecięcie przez znaczące osoby z otoczenia Donalda Trumpa są bardzo dobrym sygnałem, choć warto, żeby ten pogląd został również potwierdzony na zdecydowanie wyższym szczeblu. To jest ważne, żeby do końca postawić w tej sprawie „kropkę nad i”– mówiła minister Beata Kempa w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Minister Beata Kempa odniosła się do zwalczania fałszywej narracji, jakoby Polska była współodpowiedzialna za Holocaust.

– Jest to wybitny przykład, że jeżeli będziemy zabiegać przede wszystkim o prawdę historyczną i o to, żeby wciąć zabiegać o to, żeby stawać w tej prawdzie szczególnie w tej tak bolesnej, która dotyczy Holocaustu, ale przede wszystkim jasnego określenia tego, kto jest katem a kto ofiarą. Tutaj – jak wiemy – przez wiele lat szczególnie liberałowie nadają taki ton bardzo krzywdzącej dyskusji, która wskazywała na to, jakoby nie tylko Niemcy, ale także Polacy odpowiadali za Holocaust. Ja przypomnę tylko taki artykuł z 2009 roku w „Allgemeine Zeitung”, który odbił się bardzo szerokim echem i właściwie od wtedy jakby ta dyskusja była też bardzo intensywna. Również te niektóre tzw. autorytety próbowały powielać tę tezę w polskiej prasie i przestrzeni publicznej – wskazała gość Radia Maryja.

W tej dyskusji należało posługiwać się przede wszystkim świadectwami – stwierdziła polityk.

– Takim świadectwem była chociażby historia, którą wciąż mamy żywo w sercach i o której warto mówić, historia rodziny Ulmów z Markowej, a także innych 77 męczenników z okolic tej miejscowości. Jeśli do tego dodamy tak wspaniałe inicjatywy, które właśnie pokazywałyby, jaka jest wielka potrzeba tego, żebyśmy o tym mówili, a przykłady jeszcze zaświadczania poprzez takie inicjatywy jak Kaplica Pamięci w Toruniu, to one wskazują właśnie na tych cichych bohaterów, którzy gdzieś tam dokonywali heroicznych czynów i ratowali Żydów przed zagładą, często ryzykując przy tym swoje życie – powiedziała minister Beata Kempa.

Zagrożeniem dla Polski była amerykańska ustawa 447.

– Ustawa 447 była niezwykle groźną ustawą, to groźny dla nas dokument. Za tym właśnie szła ta narracja szkalująca Polskę i Polaków. W tej sytuacji przecięcie przez znaczące osoby z otoczenia Donalda Trumpa są bardzo dobrym sygnałem, choć warto, żeby ten pogląd został również potwierdzony na zdecydowanie wyższym szczeblu. To jest ważne, żeby do końca postawić w tej sprawie „kropkę nad i”. Bardzo ważnym sygnałem jest chociażby zaproszenie naszego prezydenta wraz z małżonką do Stanów Zjednoczonych na rozmowy i spotkanie z prezydentem Trumpem. Na pewno ten temat będzie poruszony i myślę, że tak się stanie – mówiła gość „Aktualności dnia”.

PODZIEL SIĘ