Jutro niedziela wolna od handlu

sklep.jpg

Jutro 12 maja, sklepy będą nieczynne. W przypadającą drugą niedzielę w tym miesiącu, obowiązuje ograniczenie handlu

Na mocy obowiązującej od marca ubiegłego roku ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele – od 2019 roku wolne mają być wszystkie niedziele miesiąca, poza ostatnią. W roku mogą mieć miejsce wyjątki. Kolejna niedziela handlowa wypadnie 26 maja.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nią handel jest dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu – ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Od 2020 roku zakaz handlu nie obejmie jedynie ostatniej niedzieli stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Katalog wyłączeń obejmuje 32 wyłączenia. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

źródło: telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ