Co wiemy o falach oceanicznych?

Zapraszamy na wykład w ramach Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego Politechniki Wrocławskiej. We wtorek, 18 maja, naszym gościem będzie prof. Frédéric Dias – światowej sławy matematyk z University College Dublin.

Naukowiec wygłosi wykład pt. „The fascination of ocean waves”. Będzie on prowadzony w języku angielskim i symultanicznie tłumaczony na język polski. Spotkanie rozpocznie się o godz. 14.00 w Centrum Kongresowym PWr (bud. D-20).

Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Obowiązują jednak wcześniejsze zapisy na stronie: https://fredericdias.evenea.pl/

Prof. Frédéric Dias jest matematykiem i światowym liderem w badaniach z obszaru dynamiki płynów. Zajmuje się analizą takich tematów jak dyspersyjne równania falowe, powstawanie tsunami, uderzenia fal w obiekty i budynki czy szeroko rozumiana energetyka oceaniczna.

Frédéric Dias w 1986 roku obronił doktorat na Uniwersytecie Wisconsin w Madison (USA) i tam rozwijał swoje zainteresowania naukowe. Następnie przeniósł się do Francji, gdzie rozpoczął współpracę z Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS). Od 2000 roku zajmuje stanowisko profesora matematyki stosowanej na Ecole normale supérieure Paris-Saclay. W 2009 roku rozpoczął też pracę na University College Dublin w Irlandii, gdzie prowadzi badania nad konwerterami energii fal. Dwukrotnie (w 2012 i 2019 roku) na realizację swoich projektów naukowych otrzymał najbardziej prestiżowy grant europejski – ERC Advanced Grant (przyznawany przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych – European Research Council).

Profesor należy do wielu prestiżowych organizacji m.in. the Royal Irish Academy, the Academy of Europe, the Norwegian Academy of Science and Letters czy the International Union of Theoretical and Applied Mechanics (IUTAM).

Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe Politechniki Wrocławskiej to cykl wykładów  skierowany do szerokiego grona odbiorców – studentów, doktorantów, pracowników naukowych i wszystkich zainteresowanych pogłębianiem wiedzy z zakresu nauk ścisłych. Na Politechnice Wrocławskiej regularnie goszczą eksperci z różnych dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i wynikami badań.

 

W ramach ISN uczelnię odwiedzili już: prof. Anthony Guiseppi-Elie, który opowiadał o bioinżynierii w medycynie, prof. Jan Biliszczuk – wybitny projektant i autor nowatorskich rozwiązań w mostownictwie, znany japoński chemik prof. Masami Okamoto z Toyota Technological Institute w Nagoi, laureat Nagrody Nobla z fizyki – prof. prof. Klaus von Klitzing, ekspert w dziedzinie konserwacji zabytków – prof. Andrzej Kadłuczka, prof. Hermann Maurer – światowej sławy specjalista z zakresu informatyki, architekt Zeev Baran, który jest Honorowym Konsulem Generalnym RP w Jerozolimie, Jayshree Seth – amerykańska badaczka z firmy 3M, biochemik i prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Maciej Żylicz (jego wykład dotyczył mikro-ewolucji komórek nowotworowych), prof. Alferd Forchel z Uniwersytetu w Würzburgu, prof. Olgierd Czerner, pierwszy miejski konserwator zabytków w powojennym Wrocławiu i prof. Agnieszka Dobrzyń z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie.

PODZIEL SIĘ