Min. Kempa: Liczba osób, które potrzebują bezpośrednio pomocy ciągle wzrasta. Gdyby nie nasza pomoc, nie przeżyliby kolejnego dnia

fot. youtube

Dzisiaj składam raport ze swojej działalności za okres od grudnia 2017 do maja 2019. To jest szczegółowe podsumowanie działalności w zakresie koordynacji pomocy humanitarnej w wielu krajach, powiedziała Minister Beata Kempa na konferencji prasowej w Urzędzie Rady Ministrów w Warszawie.

Liczba osób, które potrzebują bezpośrednio pomocy ciągle wzrasta. Gdyby nie nasza pomoc, nie przeżyliby kolejnego dnia. Pomoc prowadzona jest wielotorowo. Zarówno na obszarach objętych wojną, jak i też tam, gdzie odnotowano katastrofy naturalne. W 2012 roku pomocy humanitarnej potrzebowało 62 mln ludzi, pięć lat później już 164 mln.

Wiemy, że ludność kontynentu afrykańskiego w ciągu kilku lat potroi się – z 820 mln do 2,5 mld ludzi. Te prognozy wskazują na wzrost liczby procesu migracji ludności i to jest duże wyzwanie dla Europy, zauważyła minister Beata Kempa.

– Migrację łatwo zatrzymać – jeśli wszelkie działania będą skoncentrowane na udzielaniu pomocy w duchu solidarności międzynarodowej na miejscu i z poszanowaniem odrębności kulturowej – to fale napływu z krajów migracjogennych będą się zmniejszać. To jest najtańsze i najefektywniejsze a polski model oddziaływania na ograniczanie źródeł migracji sprawdza się najbardziej, spośród wszystkich innych krajów. Podobne działania i współpracę mamy z Węgrami.

Rząd Polski uwzględniając dobro narodowe naszego kraju a także wolę społeczeństwo i wartości chrześcijańskie skutecznie realizował model pomocy humanitarnej na miejscu. W tym celu zwiększyliśmy nakłady przede wszystkim humanitarne i przekierowaliśmy aktywność państwa na tzw. projekty bilateralne, które w naszej ocenie są najbardziej skuteczne. Projekty pomiędzy państwem, organizacjami pozarządowymi a źródłami do których trzeba dotrzeć.

Podczas konferencji pokazano relacje filmowe, które omawiali Justyna Janiec-Palczewska Prezes Fundacji Pomocy Humanitarnej “Redemptoris Missio” oraz ks. Prof. Waldemar Cisło Dyrektor Polskiej Sekcji Papieskiego Stowarzyszenia “Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. Film “Oczy Afryki RM” – pokazuje polskich lekarzy na misjach w Kamerunie, gdzie dokonywali operacji zaćmy a film “Pomoc niosąca nadzieję”, promuje pomoc na miejscu i opowiada o prześladowaniu Chrześcijan w Iraku, Syrii i Libanie.

PODZIEL SIĘ