Mapa stanu wrocławskich torowisk. Ile kosztuje ich remont?

pixabay

Stowarzyszenie Akcja Miasto opublikowało mapę stanu wrocławskich torowisk tramwajowych. Mapa, bazująca na informacjach od Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta, pokazuje fatalny obraz stanu infrastruktury torowej. Społecznicy podają też szacunkowy koszt remontów i wnioskują do prezydenta Sutryka o dodatkowe środki na ten cel.

Mapa przygotowana przez aktywistów pokazuje, w jakim stanie jest każdy odcinek wrocławskich torowisk. – Od dawna wiedzieliśmy, że nie jest dobrze, ale dzięki mapie dostajemy szczegółową diagnozę stanu torowisk. Nie ma we Wrocławiu żadnej linii tramwajowej, która przebiegałaby tylko po torach w dobrym stanie. Tramwaje wykolejają się także na torowiskach w stanie przeciętnym, czego przykład mieliśmy wczoraj i w piątek (!) na pętli Biskupin. – komentuje prezes AM, Jakub Nowotarski.

Aktywiści opublikowali też wyliczenia ZDiUM o szacunkowych kosztach remontów, dzięki którym udałoby się doprowadzić wszystkie torowiska w mieście do stanu co najmniej dobrego. Ta kwota to 370 mln zł. To więcej niż zapowiedział na ten cel prezydent Sutryk. – Jeśli chcemy, żeby mieszkańcy przesiedli się do MPK, a taki jest oficjalny cel polityki transportowej miasta, torowiska muszą być w dobrym stanie. Bardzo liczymy na to, że brakujące środki (250 mln) jednak się znajdą. Magistrat aktualizuje obecnie Wieloletni Plan Inwestycyjny, mamy nadzieję zobaczyć tam kwotę znacznie większą niż pierwotnie deklarowane 120 mln. – podsumowuje Nowotarski.

 

PODZIEL SIĘ