Waszczykowski: W Izraelu mówi się otwarcie o nacjonalizmie

Waszczykowski.jpg
– W Izraelu mówi się otwarcie o nacjonalizmie. Uczestniczyłem w takim obiedzie z premierem Netanjahu, który mówił “nie bójcie się nacjonalizmu” my mówiliśmy, że jesteśmy za patriotyzmem – mówił w rozmowie z Piotrem Goćkiem w programie Telewizji Republika Witold Waszczykowski.

– We współczesnym Izraelu antypolonizm jest paliwem, który wynosi rozmaitych polityków. To co słyszeliśmy podczas kampanii wyborczej na temat Polski, potem było tłumaczone, że to kampania i dlatego tak, ale to oznacza, że te słowa trafiały na podatny grunt – zauważył Piotr Gociek w rozmowie z Władysławem Teofilem Bartoszewskim.

– Jest jakiś margines w Izraelu, gdzie można zdobyć parę głosów, ale równie dobrze można powiedzieć, że taka retoryka w Polsce przysparza zwolenników Konfederacji, bo oni takie rzeczy mówią, antysemickie wręcz i na to też trzeba zwrócić uwagę – stwierdził polityk – stwierdził Bartoszewski.

Do sprawy odniósł się Witold Waszczykowski – To nie jest margines, dlatego, że w Izraelu mówi się otwarcie o nacjonalizmie. Uczestniczyłem w takim obiedzie z premierem Netanjahu, który mówił “nie bójcie się nacjonalizmu” my mówiliśmy, że jesteśmy za patriotyzmem – powiedział.

– Poniekąd rozumiem tą jego narracje, bo on jest otoczony morzem Arabów i chce utrzymać to państwo w całości, więc szuka różnego rodzaju spoiw, ale odpryskiem tego nacjonalizmu mogą być własnie takie działania. Bo nie wszyscy mogą używać nacjonalizmu jako czegoś do obrony społeczeństwa, tylko będzie atakował – dodał.

– Tylko, że od jakiegoś roku trwa w izraelskich mediach atak na Polskę. Przyłapaliśmy też izraelskie media na fake newsach. To ziarno by nie kiełkowało, gdyby nie było rzucane na podatną glebę – zauważył Piotr Gociek.

– Wiele lat temu zaniedbaliśmy prowadzenie naszej polityki historycznej i zderzamy się teraz z czołgami polityki historycznej takich jak niemiecka, która odcina się od nazizmu (..) czy izraelska, która pokazuje, że głównymi i jedynymi ofiarami byli Żydzi, holokaust i jak my próbujemy zweryfikować te narracje i pokazać, że my też cierpieliśmy (…) to natrafiamy na tego typu kontry Izraela, który zazdrośnie strzeże tego, że tragedia dotyczyła tylko ich – zauważył polityk PiS.

źródło: wpolityce.pl

PODZIEL SIĘ