Pobyt rodziców przy dziecku w szpitalu będzie bezpłatny

Pobyt rodziców przy dziecku w szpitalu będzie bezpłatny; Narodowy Fundusz Zdrowia będzie pokrywał wszystkie koszty: pościeli, łóżka, posiłku – powiedział w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

– Chciałbym przekazać z dawna oczekiwaną i dobrą wiadomość. W środę w Sejmie było drugie czytanie projektu, który zakłada zniesienie jakichkolwiek opłat za pobyt rodzica z dzieckiem, czy też opiekuna osoby niepełnosprawnej w szpitalu – poinformował szef MZ na konferencji prasowej.

– Zdecydowaliśmy, że Narodowy Fundusz Zdrowia będzie pokrywał wszystkie koszty związane z pobytem rodzica – pościeli, łóżka, posiłku – zaakcentował.

W myśl obowiązujących obecnie przepisów, jeśli przebywanie osób bliskich przy pacjencie powoduje dla szpitala dodatkowe koszty to ponosi je – jeśli chodzi o dziecko – przedstawiciel ustawowy (rodzic, opiekun).

Projekt procedowany w Sejmie zakłada, że szpitale nie będą mogły pobierać opłat od rodziców i opiekunów przebywających w placówkach z dzieckiem lub z osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym.

Źródło: twitter.com/MinZdrowia/ telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ