Prezydent Andrzej Duda na Monte Cassino. “Tej górze żołnierze oddali ducha i ciało i udowodnili, że dla Polaków nie ma rzeczy niemożliwych”

Prezydenci Polski i Italii, wraz z delegacjami polskiego rządu wzięli udział w uroczystych obchodach 75 rocznicy bitwy o wolną Italię. Pomnik żołnierzy 2. Korpusu Polskiego poległych na wzgórzach pod Monte Cassino i Piedimonte San Germano jest symbolem bohaterstwa i waleczności.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą pod przewodnictwem biskupa polowego Józefa Guzdka, który stwierdził, że gdyby nie wiara w zwycięstwo i determinacja żołnierzy gen. Andersa, Europa i świat stałyby w zupełnie innym miejscu. W tej bitwie, zauważył biskup, zginęło 900 żołnierzy a ponad 3000 zostało rannych, dzisiaj wiemy, że ich ofiara dała podwaliny pod wolną Polskę i wolną Europę. Żołnierze, zanim zatknęli polską flagę na klasztorze ojców Benedyktynów, ginęli w nierównej walce z niemieckim okupantem.

Podczas ceremonii dwa tysiące zuchów i harcerzy stało z pocztami sztandarowymi przy grobach polskich żołnierzy poległych w dwóch bitwach, na wzgórzach pod Monte Cassino i Piedimonte San Germano. Pierwszy raz tak doniosłe uroczystości zgromadziły najwyższe władze Polski i Republiki Włoskiej. Była Polonia z Wysp Brytyjskich, Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii. Także organizacje pozarządowe, min. Odra-Niemien, Rodziny Katyńskie, Rajd Katyński oraz Stowarzyszenie Kobiet Internowanych i Represjonowanych w Stanie Wojennym.

Na uroczystości przybyli weterani z różnych stron świata. Minister Jan Józef Kasprzyk zapewnił kombatantów, że Polska jest im dozgonnie wdzięczna.

Stoimy w świętym miejscu, przy grobie waszego dowódcy gen. Władysława Andersa i chcemy wam podziękować, że 75 lat temu nie zabrakło wam odwagi i męstwa, że walczyliście o to, aby pokonany został wróg, że walczyliście o wolność Polski i Italii. Tej górze żołnierze oddali ducha i ciało i udowodnili, że dla Polaków nie ma rzeczy niemożliwych. To jest 75 rocznica naszego wielkiego triumfu. Żołnierze pod dowództwem gen. Władysława Andersa 18 maja 1944 roku przełamali opór niemiecki, od tego dnia chwała polskiego oręża, to w tym miejscu – u stup Opactwa św. Benedykta – w tym miejscu, gdzie zaczęła się historia nowożytnej Europy zawołać: Europo swoją wolność zawdzięczasz polskiemu żołnierzowi. Europo, nigdy o tym nie zapomnij.

Popatrzcie państwo, do tych krzyży przyszła dzisiaj Polska, powiedział Prezydent RP Andrzej Duda do zuchów i harcerzy, którzy przyjechali, bo ten kawałek ziemi, jest tak bardzo polski a bezpośrednio do weteranów, że to dzięki nim jesteśmy dzisiaj częścią Unii Europejskiej.

Dziękuję wszystkim, którzy przybyli aby oddać hołd tym żywym i tym poległym tamtej wielkiej kampanii o wolność Europy, po to aby zwyciężyć faszyzm, hitleryzm i totalitaryzm stalinowski. To wszystko stało się przekleństwem i zabrało życie tylu milionom ludzi. Tamta wojna i zwycięska bitwa dla nas, była okupiona krwią ale dla Europy i świata wielka lekcją. Nigdy więcej wojny.

Senator Anna Anders zwróciła się do zebranych weteranów, uczestników uroczystości i prezydenta Italii po polsku, włosku i angielsku z apelem o zachowanie pamięci o bohaterach ale też o obowiązku mówienia zawsze i wszędzie prawdy.

Mój ojciec walczył o zachowanie prawdy historycznej. Żeby polski żołnierz był sławny na całym świecie, żeby świat się dowiedział, co Polacy podczas wojny zrobili dla świata. Moi weterani, jak moja rodzina. My nie wiemy ile lat byśmy jeszcze byli poza granicami kraju, gdyby nie było rządu polskiego. Ojciec musi być szczęśliwy, jemu zależało na edukacji i rozwoju kraju i dzisiaj te marzenia się spełniły.

PODZIEL SIĘ