IMGW ostrzega całą Polskę. Nadciąga burza z gradem

domena publiczna

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Obowiązuje ono w całym kraju za wyjątkiem województw zachodniopomorskiego i lubuskiego. IMGW wydał także ostrzeżenia hydrologiczne dla pięciu województw ze względu na możliwe wezbrania na rzekach.

Ostrzeżenie dotyczące burz obowiązuje na Dolnym Śląsku, Mazowszu i w województwie opolskim do godz. 23, na Górnym Śląsku i w Małopolsce do środy do godziny 10, a na pozostałym obszarze we wtorek do północy. W tym czasie może spaść od 15 do 40 milimetrów deszczu, a w województwach dolnośląskim, małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim do 50 milimetrów. W środkowej i północnej Polsce miejscami możliwy grad. Prędkość wiatru może osiągnąć w porywach do 70 km na godzinę, a w województwach pomorskim i kujawsko-pomorskim do 80 km na godzinę.

W związku z przewidywanymi opadami deszczu na południowym-wschodzie Polski IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia dla województw: lubelskiego, świętokrzyskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Instytut prognozuje, że w tych regionach mogą nastąpić wezbrania na rzekach, a poziom wody znaleźć się powyżej stanów ostrzegawczych.

Instytu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał też ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia dla województw: śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego. Poziom wód w rzekach może osiągnąć stan wysoki, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.

Źródło: IMGW, IAR/ telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ