Jacek Baczyński: Jedynka, to nie jest pewny mandat a rzut karny, to nie jest pewny gol

Jacek Baczyński foto: youtube.pl /TV Regionalna pl

Jeszcze dwa dni mamy na podsumowanie kampanii wyborczych i oceny kandydatów. Czy najlepsi będą z listy PIS i ile mandatów uzyskają – przekonamy się już w poniedziałek. Jacek Baczyński kandydat do Parlamentu Europejskiego z listy PIS ujawnia co myśli o Konfederacji i amerykańskiej ustawie 447, inwestycjach na Dolnym Śląsku a także przedwyborczych sondażach i lokomotywach na czołowych listach do PE.

Od kilku miesięcy temat roszczeń gmin żydowskich zajmuje sporo miejsca w debacie publicznej. W Warszawie odbył się Marsz przeciwko amerykańskiej ustawie 447. Konfederaci mówią, że chodzi o mienie bezspadkowe i 300 mld zł odszkodowania dla Żydów. Czy Polska zapłaci?

Prezes Jarosław Kaczyński stanowczo mówi – nie dla roszczeń! To jest temat bezdyskusyjny, sam uważam, że to Niemcy powinny płacić nam odszkodowania za wywołanie II wojny światowej, za zamordowanie 6 milionów Polaków, za zagarnięcie naszego majątku narodowego i zgodę na wyznaczenie granic naszego państwa bez Kresów. Trzeba pamiętać, że w statystykach nie uwzględnia się tych terenów ani ludzi. Jeśli popatrzymy na przedwojenne mapy, widzimy sześć województw, które po wojnie weszły w skład Związku Radzieckiego. To pokazuje skalę zniszczenia. Brakuje nam 1/4 terytorium z żyzną ziemią na Kresach. Rosja i Niemcy są nam winne odszkodowania. Mija 74 lata od zakończenia wojny a my jesteśmy oskarżani o rzeczy, których nie popełniliśmy. Czekamy na raport dotyczący reparacji wojennych posła Mularczyka. Wiem, że już niedługo zostanie opublikowany.

Janusz Korwin-Mikke podczas Marszu przeciw ustawie 447 powiedział, że Żydzi wymyślili sobie nową formę wydarcia z Polski pieniędzy i “durnie z PIS ją realizują. Zapłacą potomkom tych, którzy umarli bezpotomnie”. Korwin-Mikke jest liderem Konfederacji, której źródła finansowania nie są znane, poza tym wokół siebie skupia polityków i działaczy o przeróżnych poglądach, vide Braun, Godek, Liroy czy Winnicki.

Uważam, że oddanie głosu na Konfederatów, to głos stracony. Rozwalają silną prawicę nie tylko w Polsce ale w całej Europie po to, by działać na rzecz lewackiej międzynarodówki. A Kaja Godek – myślę – w pewnym stopniu jest rozczarowana działalnością prolajferską i propozycją uchwały, która, mimo podpisów nie została procedowana. Ten temat wróci, ale już po jesiennych wyborach.

W Brukseli będzie jeszcze trudniej, bowiem trzeba będzie bronić życia jeszcze w innych aspektach. Już nie mówimy tylko o aborcji na życzenie ale też eutanazji. My musimy Polskę przed tym uchronić.

Baczyński o przedwyborczych sondażach wypowiada się ostrożnie. Uważa, że z dziesiątki kandydatów, znajdującej się na liście nr 4 do PE dostaną się na pewno minister Anna Zalewska, i to pomimo zmasowanego na nią ataku za przeprowadzenie reformy w szkolnictwie oraz minister Beata Kempa. Z ostatniego sondażu w Do Rzeczy wynika 43% dla nas, KO 28%, Wiosna 8%. Reszta głosów to niezdecydowani i ci, którzy nigdy nie głosują.

Może być tak, że wyborcy zagłosują na Kukizowców i Konfederatów z przekory. Tylko, że będzie ich na tyle mało, że nie przekroczą progu wyborczego, zatem głosy będą zmarnowane. Może być też tak, że wygramy z Koalicją Europejską i będzie 3:2:1; czyli dla trzy PIS, dwa dla KO i jeden dla Wiosny. Najprawdopodobniej będą decydować małe głosy. Strzelam, że Zalewska będzie miała do 60 tysięcy głosów, Kempa około 80 tysięcy głosów, potem długa przerwa i do 20 tysięcy głosów będzie miała jedna z osób na naszej liście. Szanse są wyrównane, wielu z nas prowadzi intensywną kampanię w swoich okręgach. Tak naprawdę wygra region, który będzie miał najmocniejszego reprezentanta. Może to być sam Wrocław, albo Kotlina Kłodzka albo Zagłębie Miedziowe.

Poważnym przeciwnikiem dla PIS jest Janina Ochojska

Jedynka Koalicji Obywatelskiej, pani Janina Ochojska to zacna osoba, mająca wielki autorytet. Działa wiele lat dla ludzi nie tylko w Polsce ale na całym świecie ale moim zdaniem jest wykorzystana przez Grzegorza Schetynę. Zastanawia mnie dlaczego jej kampania jest niewidoczna? Jaki w tym cel ma Schetyna? Z poprzednich różnych kampanii wiemy, że szef Platformy Obywatelskiej jest bezwzględny. Wydaje się, że Ochojska pociągnie pozostałe osoby z listy a potem…
Poza tym, przekonaliśmy nieraz, że wyborcy nie głosują na ludzi nie związanych z regionem. Tak było z Krzaklewskim czy Fotygą. Wyniki wyborów są fascynujące i zaskakujące. To jest jak z rzutem karnym. Jedynka, to nie jest pewny mandat a rzut karny, to nie jest pewny gol.

Wczoraj u wojewody została podpisana umowa na przebudowę drogi wojewódzkiej (A4), na razie to jest 100 km odcinek i dotyczy naszego regionu. Pan w tzw. Piątce Baczyńskiego, o której już pisaliśmy wspominał o inwestycjach drogowych.

To jest jeden z elementów mojej piątki, który już zaczyna się realizować. Rząd zna potrzeby mieszkańców Dolnego Śląska w zakresie transportowym i je przeprowadza. Ta droga łączy Francję i Niemcy z Kazachstanem, jest elementem szerokiego układu komunikacyjnego. Dla Polski, dla Wrocławia i Dolnego Śląska jest bardzo ważne, bo inwestycja należy do III Paneuropejskiego Korytarza Transportowego sieci TEN-T oraz jest częścią drogi międzynarodowej E40 o długości 8500 km (przebiega przez Belgię, Francję, Niemcy, Polskę, Ukrainę, Rosję i Kazachstan) i E462 na odcinku Mysłowice-Balice.

PODZIEL SIĘ