Jaki kantor internetowy wybrać? Jakie wymagania musi spełniać?

artykuł sponsorowany

Początki wymiany waluty w Internecie sięgają 2011 roku. To wtedy weszła w życie ustawa antyspreadowa, która okazała się katalizatorem dla pierwszych portali oferujących taką usługę. Minęło 8 lat, a rynek internetowych wymian przeszedł olbrzymią metamorfozę.

Po pierwsze zmienił się Klient. Na początku z kantorów internetowych korzystali głównie zdesperowani posiadacze kredytów frankowych i niektórzy co bardziej odważni biznesmeni. Obecnie nowych kredytów w CHF już nikt nie zaciąga, a duża część starych została już spłacona.

W to miejsce śmiało wkroczył mały i średni biznes. Właściciele małych firm i ci, którzy prowadzą jednoosobową działalność, stanowią silną grupę, do której potrzeb kantory internetowe dostosowują swoją ofertę. Równie chętnie z usług tych portali korzystają Polacy na co dzień pracujący za granicą i turyści, którzy dzięki szerokiej ofercie bankowej, mają do dyspozycji wachlarz kart płatniczych, które obsługują większość wymienianych walut.

Po drugie zmieniły się również kantory. Ci duzi stali się jeszcze więksi, na ich miejsce pojawiło się wiele kolejnych mniejszych, które głodne sukcesu skrzętnie zagospodarowały tych Klientów, którzy poczuli się rozczarowani coraz mniej korzystną ofertą tych największych.

Jak zatem wybrać najlepszy dla nas kantor internetowy? Na co szczególnie zwrócić uwagę?

Na to pytanie odpowie ekspert z kantoru internetowego dobrykantor.pl.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Bezpieczeństwo naszych pieniędzy i danych to kluczowe zagadnienie i zawsze powinniśmy stawiać je na pierwszym miejscu. Nawet jeśli kusi nas, żeby skorzystać z wyjątkowo korzystnej oferty, pamiętajmy, aby najpierw upewnić się, czy jest ona dla nas bezpieczna.

Zacznijmy od sprawdzenia, czy kantor jest świadomy zagrożeń, czy przykłada wagę do uświadamiania swoich Klientów, jakiego rodzaju pułapki czyhają na nich w Internecie. Jeśli firma nie mówi nic na temat bezpieczeństwa, to skąd mamy wiedzieć, że wie, przed czym chronić osoby, które korzystają z jej usług.

Już w pierwszym kontakcie ze stroną internetową, która umożliwia wymianę walut, możemy szybko ocenić, czy bezpieczeństwo jest istotnym czynnikiem jej działalności. Przede wszystkim pomiędzy naszym komputerem a serwerem kantoru przesyłane są poufne informacje, tak więc taka komunikacja powinna być zaszyfrowana, czyli inaczej mówiąc, czy korzysta z protokołu SSL (początek adresu strony powinien mieć format https://, a w lewym górnym rogu, przy pasku z adresem strony, będziemy widzieć informację, o tym, że dana strona jest zabezpieczona).

W dalszej kolejności możemy zweryfikować, czy serwis posiada czytelny i jasny regulamin oraz politykę prywatności. Sprawdźmy również jaka firma kryje się za nazwą marki, jak długo działa na rynku, jaką ma formę prowadzonej działalności, czy jest pod nadzorem NBP lub ma status Krajowej Instytucji Płatniczej (nie wiele to ma wspólnego z wymianą walut, ale świadczy o solidności firmy).

Warto również zasięgnąć języka wśród Klientów, którzy już korzystali z usług danego kantoru. Poświęćmy chwilę, żeby odnaleźć badaną markę w mediach społecznościowych i zobaczmy, co o niej mówią jej użytkownicy.

Oczywiście niezwykle istotne jest również techniczne zabezpieczenie wykonywanych transakcji. Jeśli zalogowanie do serwisu jest potwierdzane dwu etapowo (np. poprzez wysłanie linku aktywacyjnego), ma określone wymogi odnośnie do hasła, które Klient ustawia samodzielnie, to świadczy, że bezpieczeństwo Klientów jest traktowane poważnie. Dodatkowe zabezpieczenia jak limit dzienny wymian, weryfikacja SMS, potwierdzenia operacji to kolejny dowód na to, że właściciel serwisu dba o potrzeby swoich Klientów.

2.jpg

Która oferta jest najkorzystniejsza ?

Większość z nas jako drugą najważniejszą cechę określi cenę. I słusznie, w końcu po to szukamy idealnego kantoru, żeby wymienić jak najkorzystniej.

Przeglądając oferty kantorów internetowych (zwłaszcza jeśli korzystamy z różnego rodzaju porównywarek) upewnijmy się, że prezentowany kurs jest aktualny (większość solidnych marek aktualizuje swoje kursy, co kilkanaście sekund).

Każda uczciwa firma, będzie chciała pochwalić się swoją ofertą i na pewno nie ukryje tabeli kursów za przyciskiem logowania lub w mało widocznym miejscu strony internetowej. Sprawdźmy również, czy wyświetlone notowania nie są uzależnione od ilości wymienianych pieniędzy.

Najlepszym miernikiem atrakcyjności oferty danego kantoru jest tzw. spread, jaki stosuje. Jest to różnica pomiędzy ceną zakupu a ceną sprzedaży jednostek tej samej waluty – inaczej mówiąc, marża kantoru. Im mniejsza, tym lepiej dla Klienta.

Zanim dokonamy pierwszej wymiany, sprawdźmy dobrze regulamin kantoru i upewnijmy się, czy nie wprowadza on żadnych ukrytych opłat (np. za przelew zwrotny, za wysyłanie SMS z potwierdzeniem itp.).

3.jpg

Ma być wygodnie!

Co określa, że kantor internetowy jest wygodny? Stawialibyśmy na czas obsługi i jej prostotę. Na czas, jaki zajmie nam pojedyncza transakcja, ma wpływ kilka czynników:

  • ilość danych potrzebna do jej wykonania (chociaż musimy pamiętać, że kantory są zobligowane do raportowania transakcji przekraczających równowartość 15 tys. euro – jest to część systemu do walki z praniem pieniędzy),
  • współpraca z bankami – jeśli kantor posiada rachunek w naszym banku, to na pewno możemy liczyć na szybszą i sprawniejszą obsługę,
  • dostępność – ważne, by wybrany przez nas serwis działał 24h i był dostępny z każdego urządzenia (wiele kantorów do tej pory nie ma mobilnej wersji).

Prostota użytkowania to przede wszystkim wspomniana już dostępność. To ważne, żeby transakcji można było dokonać tak samo prosto za pomocą komputera, jak i smartfonu. Istotny jest również sam system, powinien:

  • nie być zbytnio skomplikowany – czasami transakcji będziemy dokonywać w pośpiechu, wtedy nic tak nie denerwuje, jak zbytnio rozbudowany interfejs użytkownika,
  • umożliwiać zapisywanie różnorakich danych (nasze dane osobowe, numery kont, odbiorcy przelewów itp.) – również zarządzanie tymi danymi powinno być proste i przejrzyste.
  • archiwizować wszystkie nasze transakcje – nigdy nie wiemy, kiedy te dane mogą nam się znowu przydać.

Ostatnim, ale chyba jednym z ważniejszych punktów jest obsługa Klienta. Ważne jest, jak reaguje w sytuacjach niestandardowych, czyli w momencie, kiedy coś pójdzie nie tak albo pojawią się dodatkowe pytania. Sprawna i kompetentna obsługa jest dla Klienta ostatnią deską rachunku i w najlepszych kantorach stanowi mocny argument w porównaniu z dużymi „molochami”, gdzie często telefon służy jedynie do odgrywania melodyjek, które mają umilić czas oczekiwania…

PODZIEL SIĘ