Ubezpieczenie samochodowe dla seniora – czy przysługują mu jakieś zniżki?

artykuł sponsorowany
Starsi kierowcy nie mają zbyt dobrej opinii, bo wydaje się, że niezbyt pewnie czują się za kółkiem. To mit, a OC dla seniora może być bardzo tanie. Trzeba jednak spełniać pewne warunki.

Najbardziej na niesprawiedliwość ubezpieczycieli skarżą się młodzi kierowcy. Nie wypracowali jeszcze żadnych zniżek, a przy tym zarabiają statystycznie najmniej, więc trudno im opłacić polisę ubezpieczeniową. Jak na tym tle prezentują się osoby starsze i ile kosztuje OC dla seniora? Jest dobra wiadomość: bezkolizyjna jazda jest premiowana, a emeryt ma szansę na naprawdę tanie ubezpieczenie. Z drugiej jednak strony osoba, która ma na koncie kilka wypadków, będzie miała trudności ze znalezieniem taniego OC dla osób starszych.

Ubezpieczenie samochodowe dla senior2.jpg

W grę wchodzi wiele czynników

Mówiąc o seniorach, zapominamy, że chodzi nie o homogeniczną grupę, lecz o ludzi, których dzielić może kilkadziesiąt lat. Dlatego odpowiedź na pytanie o to, ile kosztuje OC dla osoby starszej, jest tak trudna. Weźmy przykład osoby, która dopiero co przeszła na emeryturę. Nie ma na koncie żadnych stłuczek i jeździ nowoczesnym autem. Prawo jazdy posiada już od prawie pół wieku. Taki kierowca jest wzorowy i to właśnie on będzie mógł liczyć na największą przychylność ubezpieczycieli, jeśli chodzi o oferowane ceny. Doświadczenie przemawia na jego korzyść. Często to właśnie tacy kierowcy dopisują do swoich polis młodych dorosłych, by nieco ulżyć im w ponoszeniu opłat za polisę.

Starsza, schorowana osoba a OC dla seniora

Taki modelowy kierowca po sześćdziesiątce to ideał w oczach ubezpieczycieli. Są jednak również sytuacje, w których emeryt może zapłacić więcej. Osoba w naprawdę podeszłym wieku może mieć już liczne problemy zdrowotne. Pogorszony wzrok czy słuch to czynniki, które sprzyjają stłuczkom na drodze. Jeśli dodatkowo taka osoba cierpi na choroby serca, rośnie ryzyko, że dostanie zawału serca za kółkiem lub przytrafi jej się inny nagły problem ze zdrowiem.

Na niekorzyść kierowcy może zadziałać też jego historia. Jeśli na przestrzeni ostatnich lat brał już udział w kolizjach jako sprawca, trudno będzie mu uniknąć wyższego rachunku za ubezpieczenie. Dodajmy do tego ostatni czynnik, który trzeba brać pod uwagę przy obliczaniu składki na ubezpieczenie OC dla seniora. Chodzi o auto, które ma zamiar prowadzić taka osoba. Jeśli kierowca jest z nim związany od lat, a samochód ma duży przebieg i usterki, opłata będzie wyższa.

Ubezpieczenie samochodowe dla senior3.jpg

Podsumowanie – to trzeba wiedzieć!

Odpowiedź na pytanie o koszt OC dla emeryta nie jest prosta. Ten, który prawo jazdy ma od niedawna i kieruje starszym autem, zapłaci więcej. Z kolei osoba, która może się poszczycić długą historią bezkolizyjnej jazdy, raczej nie powinna się obawiać kosztów przed wizytą w zakładzie ubezpieczeniowym. Na korzyść emerytów działają statystyki. Z reguły jeżdżą oni wolno i z rozwagą, przez co ogólnie uchodzą w oczach przedstawicieli firm ubezpieczeniowych za wzorowych kierowców, a to wpływa później na rachunek za OC dla seniora.

 

PODZIEL SIĘ