Kiedy Mieszkanie Plus we Wrocławiu?

pixabay.com

We Wrocławiu rządowy program Mieszkanie Plus nie jest traktowany priorytetowo. Urząd Miejski nawet nie wie, kiedy będzie można składać wnioski.

Od dwóch lat Wrocław nie realizuje rządowego projektu Mieszkanie Plus na zarezerwowanych działkach o łącznej powierzchni 17 hektarów, które znajdują się na Psim Polu, Muchoborze, Wojszycach i Kozanowie.

Nieoficjalnie mówi się, że zanim rząd nie urealni wszystkich stawek – zwłaszcza w dużych miastach – tak długo projekt nie będzie możliwy do realizacji. Każda gmina mogła je ustalać sama w oparciu o tzw. wartość odtworzeniową metra na danym terenie. Znacznie lepiej poradziły sobie gminy na Dolnym Śląsku. Ale nie w ramach rządowego projektu tylko z Funduszu Mieszkań na Wynajem. W sumie włączyło się siedem miast: Bielawa, Głogów, Jawor, Świdnica, Trzebnica, Wałbrzych i Zgorzelec. W większości z nich pierwsi mieszkańcy swoje klucze otrzymali już dwa lata temu.

Problem jest w ustalonych stawkach, które gminy musiałyby respektować. We Wrocławiu po prostu nie da się wybudować tak tanio, mówi nam Joanna Rejman z informacji ogólnej UM.

– W ramach projektu Mieszkanie Plus i mieszkanie na wynajem wyznaczono trzy lokalizacje. Na ulicach: Kolejowej, Hermanowskiej i Białowieskiej ma powstać 1500 nowych lokali. Ale kiedy zostaną wybudowane, tego nikt nie wie, i nikt nie powie, to są same niewiadome.

Warunki i zasady naboru też nie zostały jeszcze sformułowane, mówi Rejman

– W urzędzie nawet nie ma działu, bo… nie miałby się czym zajmować.

Programy rządowe, z różnym efektem wdrażane są od 19 lat. Wszystkie z myślą o młodych ludziach z niskimi i średnimi dochodami. Były TBS-y, Rodzina na swoim, Mieszkanie dla Młodych, Mieszkanie na wynajem i ostatni program Mieszkanie Plus.

PODZIEL SIĘ