“Polskość to nienormalność…”. Esej Donalda Tuska sprzed 30 lat odnaleziony. Trafił nawet na licytację: “Na coś się wreszcie przyda”

„Polskość to nienormalność…” – pamiętamy ten cytat z eseju Donalda Tuska sprzed 30 lat. Archiwalny egzemplarz miesięcznika „Znak”, właśnie z tymi słowami, odnalazł Maciej Świrski z Reduty Dobrego Imienia. Jak sam pisze, postanowił przekazać go na licytację. „Na coś się wreszcie przyda” – komentuje.

Książkę z głośnym cytatem odnalazł Maciej Świrski z Reduty Dobrego Imienia. Postanowił on zlicytować egzemplarz miesięcznika z 1987 roku.
Przy okazji porządków w piwnicy znalazłem egz. „Znaku” w którym jest to słynne zdanie Króla Europy „polskość to nienormalność”. Niniejszym robię licytację:kto da więcej na cele statutowe Reduty @DobreImiePolski otrzyma to to. Na coś się wreszcie przyda. Licytacja trwa 24 godziny

A to wspomniany cytat:
„Polskość to nienormalność – takie skojarzenie narzuca mi się z bolesną uporczywością, kiedy tylko dotykam tego niechcianego tematu. Polskość wywołuje u mnie niezmiennie odruch buntu: historia, geografia, pech dziejowy i Bóg wie co jeszcze wrzuciły na moje barki brzemię, którego nie mam specjalnej ochoty dźwigać, a zrzucić nie potrafię (nie chcę mimo wszystko?), wypaliły znamię i każą je z dumą obnosić. Więc staję się nienormalny, wypełniony do granic polskością, i tam, gdzie inni mówią człowiek, ja mówię Polak; gdzie inni mówią kultura, cywilizacja i pieniądz, ja krzyczę; Bóg, Honor i Ojczyzna (wszystko koniecznie dużą literą); kiedy inni budują, kochają się i umierają, my walczymy, powstajemy i giniemy. I tylko w krótkich chwilach przerwy rozważamy nasz narodowy etos odrobinę krytyczniej, czytamy Brzozowskiego i Gombrowicza, stajemy się normalniejsi”.
Jak podkreślił na koniec Maciej Świrski:
Reduta Dobrego Imienia nie uważa że „polskość to nienormalność”!

źródło: wpolityce.pl

PODZIEL SIĘ