Wakacyjna korekta rozkładu jazdy na kolei

wdolnymslasku.com

W niedzielę, 9 czerwca wprowadzona zostanie korekta rozkładu jazdy. Zmiany pozwalają na planowe kursowanie pociągów i największe od lat inwestycje za prawie 70 mld zł. Efekty prac już widać, pociągi dojadą do Lubina i po estakadzie do Gorzowa Wielkopolskim, podróżni skorzystają z nowych peronów m.in. na trasach Częstochowa – Zawiercie, Miastko – Słupsk i Chybie – Sumina. Przed podróżą warto sprawdzić rozkład na  portalpasazera.pl.

Wprowadzana 9 czerwca korekta rozkładu jazdy pociągów będzie obowiązywała do 31 sierpnia. Na czas wakacyjnych podróży, zarządca infrastruktury wraz z przewoźnikami przygotował ofertę połączeń, uwzględniając możliwości sieci kolejowej. Podróżni już korzystają z pierwszych efektów prac. Poprawia się komunikacja w aglomeracjach, regionach i między nimi oraz standard obsługi na stacjach i przystankach. Podróżni zyskują lepszy dostęp do kolei. Z okien pociągów, nadal widać inwestycje, które zmieniają kolej – modernizację linii oraz stacji w ramach projektów z Krajowego Programu Kolejowego za prawie 70 mld zł.

Koleją przez regiony

Na modernizowaną linię z Warszawy do Poznania powrócą pociągi dalekobieżne, a podróżni skorzystają z nowych peronów w Kole i Koninie. Tą trasą pojadą wszystkie ekspresy PKP Intercity oraz składy TLK Zielonogórzanin, IC Gałczyński, TLK Paderewski, IC Barbakan. Roboty na linii będą jeszcze kontynuowane.

9 czerwca pociągi pojadą po przebudowanej estakadzie w Gorzowie Wielkopolskim. Zakończy się komunikacja autobusowa w mieście na odcinku Gorzów Wielkopolski Wschodni – Gorzów Wielkopolski.

Na Pomorzu w czerwcu planowany jest powrót pociągów na  trasę z Miastka do Słupska. Na stacjach i przystankach w miejscowościach: Miastko, Kawcze, Przytocko, Ciecholub, Biesowice, Kępka, Kępice, Korzybie, Wrząca Pomorska, Słonowice, Widzino, Kobylnica Słupska są nowe i wyższe perony, które zapewnią pasażerom oczekiwany standard obsługi.

Na wakacje (od 22 czerwca) będzie bezpośredni dojazd pociągiem z Krakowa do Zakopanego bez przesiadek do autobusów na modernizowanej linii Skawina – Sucha Beskidzka i Chabówka – Zakopane.

Od 20 czerwca wrócą pociągi sezonowe ze Słupska do Ustki i z Lęborka do Łeby. W czerwcu będą wakacyjne relacje pociągów: Jelenia Góra – Hel, Jelenia Góra – Łeba, Bielsko-Biała – Kołobrzeg i Kołobrzeg – Świnoujście.

Dolny Śląsk z woj. świętokrzyskim w piątki i niedziele połączy relacja Ostrowiec Świętokrzyski – Wrocław Główny. W soboty i niedziele uruchomione będą 2 pary pociągów na Słowację relacji Muszyna – Poprad-Tatry. Będą także nowe połączenia Kraków/ Katowice – Zator.

Od czerwcowej korekty rozkładu, pociągi przyspieszą na odcinku Chybie – Sumina. Skróci to czas przejazdu z Żor do Rybnika o 7 min, a podróżni pojadą w weekendy z Wisły Głębce do Gliwic krócej o 10 min. Od 28 maja nowe i wyższe perony zapewniają komfortowe podróże w Suminie, Górkach Śląskich, Szymocicach i Nędzy Wieś w województwie śląskim. Perony zostały podwyższone, aby podróżni mogli łatwiej wsiadać i wysiadać z pociągu.

Kolejarze szykują wyższy komfort obsługi i szybsze podróże na odcinku Wiedenki z Częstochowy do Zawiercia. Od 24 maja pasażerowie korzystają z 4 nowych peronów: w Myszkowie, na przystankach Myszków Światowit, Myszków Mrzygłód, Zawiercie Borowe Pole. Kolejne 2 perony po przebudowie w Korwinowie i Częstochowie Raków będą służyły podróżnym od końca czerwca. W sierpniu PLK przebudują perony w Kończycach, Kaczycach, Pogwizdowie i Cieszynie Marlowicach na linii z Zebrzydowic do Cieszyna. W tym czasie za pociągi regionalne pojadą autobusy.

W Małopolsce podróżni od 1 czerwca korzystają z nowych, wygodniejszych peronów przy pierwszym torze na linii Charsznica – Jaroszowiec Olkuski. Perony na stacji Wolbrom, Gajówka, Jeżówka, Zarzecze i Chrząstowice Olkuskie będą w pełni wyposażone i dostosowane do potrzeb wszystkich podróżnych. W krakowskim węźle kolejowym trwają prace na moście, estakadzie w centrum miasta, zmieniają się stacje i przystanki. Od 9 czerwca otwarty zostanie peron nr 3 w Krzeszowicach, co zwiększy możliwości obsługi pociągów pasażerskich na trasie do Krakowa.

Nowy przystanek – Rzeszów Zachodni od 9 czerwca zyskają mieszkańcy Rzeszowa i podróżujący koleją na trasie Ocice – Rzeszów.

Na Pomorzu Zachodnim od 9 czerwca oddane zostaną po przebudowie perony na przystankach Czarne Małe, Rzęśnica i Suliszewo na trasie Szczecinek – Runowo Pomorskie. Z kolejnych wygodniejszych platform w Wiewiecku, Silnowie i Drawsku Pomorskim podróżni będą mogli skorzystać w czasie wakacji. Po 11 latach podróżni znów będą mogli korzystać z kolei na przystanku Górzyca Reska, skąd pociągi pojadą m.in. do Kołobrzegu i Goleniowa.

Na Dolnym Śląsku po blisko 10 latach pociągi pojadą po zmodernizowanych torach z Legnicy do Lubina. Czas przejazdu na linii wyniesie ok. 16 min, a z Lubina do Wrocławia ok. 1 h 15 min. Na trasę w ciągu doby wyjadą w sumie 24 pociągi. Na linii dla podróżnych przebudowane zostały perony na 5 stacjach i przystankach.

Na Lubelszczyźnie zmienia się kolejowa trasa łącząca Siedlce i Terespol. W lipcu planowane jest oddanie po modernizacji dwóch peronów dla podróżnych w Terespolu. Kontynuowane są prace na linii łączącej Warszawę z Lublinem, gdzie pociągi dalekobieżne nadal kursują objazdem przez Łuków i Parczew. Od 6 maja pociągi wróciły na odcinek Garwolin – Dęblin. Trwa modernizacja odcinków Lublin – Dęblin i Otwock – Pilawa.

W Łódzkiem modernizowane są stacje w Zduńskiej Woli, Łasku i Pabianicach. Na początku lipca w Zduńskiej Woli podróżni skorzystają z drugiego przebudowanego peronu. W Łasku dla podróżnych dostępne są już obie krawędzie nowego peronu wyspowego. Ze względu na prace na liniach kolejowych w aglomeracji łódzkiej zmienią się godziny kursowania pociągów, za niektóre składy pojadą autobusy. Szczegółowe informacje na temat organizacji ruchu przekazują przewoźnicy, są także dostępne na portalpasazera.pl.

Niedawno Polskie Koleje Państwowe S.A. oddały do użytku kolejne w pełni zmodernizowane dworce w Chojnowie i Zgorzelcu (woj. dolnośląskie), w Żaganiu (woj. lubuskie) oraz w podwarszawskim Pruszkowie. Na wielu stacjach trwają już prace budowlane, w ramach których kolejarze nie tylko modernizują zabytkowe dworce, ale także budują zupełnie nowe obiekty do obsługi podróżnych.

PODZIEL SIĘ