Prezydent Jacek Sutryk: Najważniejszy jest samorząd. Nie mam zamiaru na razie zajmować się niczym innym

MP

Po podpisaniu 21 Tez Samorządowych przez polskich samorządowców rozgorzała dyskusja nad rolą samorządów lokalnych. Politycy Prawa i Sprawiedliwości mówią o rozbiciu dzielnicowym, z drugiej strony słychać o wzmacnianiu samorządów i samo-decydowaniu w poszczególnych gminach.

W Gdańsku 4 czerwca 2019, odbyły się uroczystości z okazji 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów. Zorganizowała je gospodyni miasta Aleksandra Dulkiewicz, tam też samorządowcy podpisali się pod dokumentem, który ma zmienić lokalne zarządzanie. Jedna z koncepcji zakłada zmniejszenie lub odebranie wojewodom kompetencji nadzorczych. Mówi się o przywróceniu weta samorządowego. Ów dokument zakłada połączenie sił i wspólny start do polskiego parlamentu a także zmiany w izbie wyższej polskiego parlamentu.

Dzisiaj Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk był gościem Radia TOK FM. Rozmowę z red. Jackiem Żakowskim umieścił na swojej stronie rozmowę a jednym z pytań były jesienne wybory, zadania rządu i samorządów i jego nazwisko na listach wyborczych do Sejmu.

 Umówiłem się z Wrocławianami, że będę prezydentem Wrocławia. Nie mam zamiaru na razie zajmować się niczym innym. Zależy mi, żeby wzmacniać samorząd. Tam nie powinno być zbyt dużo miejsca na partie polityczne. Będę wspierać te siły, które szanują dorobek samorządu polskiego. Im więcej ludzi z doświadczeniem samorządowym w parlamencie tym lepiej. Będę zachęcał i wspierał samorządowców, którzy zechcą wystartować jesienią.

Prezydent podkreślił, że jest za modelem państwa decentralistycznego a w najbliższej kampanii wyborczej będzie wspierał wszystkie osoby, które z jego otoczenia będą na listach wyborczych.

Najważniejszy jest samorząd (…), im więcej ludzi z doświadczeniem samorządowym w parlamencie, tym lepiej.

PODZIEL SIĘ