Wrocław: największy w Europie pokaz laserowo-pirotechniczny na Polach Marsowych?

Na ostatnią sobotę czerwca Polskie Biuro Targów i Wystaw Poznań Expo zapowiedziało największy w Europie pokaz laserowo-pirotechniczny. Impreza mogłaby odbyć się na Stadionie Miejskim ale zostanie przeprowadzona na Polach Marsowych. To teren AWF, które podpisało umowę z Biurem Targów na przeprowadzenie “nieziemskiego widowiska”. Jurysdykcja Prezydenta tam nie sięga.

Od momentu ogłoszenia wydarzenia w mediach, wrocławianie wyrażają sprzeciw. Powołują się na przepisy z 2002 roku. Fundacja Centaurus zaprasza na swoją stronę, na której umieściła “Prośbę o odwołanie zgody na imprezę masową z pokazami pirotechnicznymi”.

Zgodnie z normami, dopuszczalny poziom hałasu dla zabudowy wielorodzinnej – a tak jest w przypadku Wielkiej Wyspy – wynosi do 50 decybeli. Tymczasem Biuro Targów chwali się, że widowisko będzie “na wielokrotnie większą skalę niż znane Ci krótkie pokazy na powitanie Nowego Roku”. To może być 200 decybeli a nawet więcej.

Pokaz odbędzie się a organizator za zakłócanie spokoju, może dostać mandat…do 500 zł, mówi Ewelina Lisowska z Zalesia. Z kolei dyrektor ZOO, Radosław Ratajszczak przedstawia argumenty dlaczego pokaz jest szkodliwy ale na dzisiaj bezskutecznie.

Ten pokaz jest szkodliwy z wielu względów. To nie tylko hałas, który przekracza wszystkie przyjęte normy. Miasta do tego nie służą (…), ptaki mają teraz okres lęgowy (…) to jest pół godziny ciągłego nawalania (…) one opuszczą te gniazda. 

Przemysław Gałecki Dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej UM informował, że Ratusz już kilka tygodni temu podejmował z władzami AWF temat planowanej na terenie uczelni imprezy.

W trakcie rozmów pojawiła się propozycja przeniesienia wydarzenia na Stadion Wrocław, jednak prezydent Wrocławia zapowiedział już przed sylwestrem, że miasto nie będzie organizowało pokazów pirotechniki. Wrocław nie strzelał podczas zabawy sylwestrowej dlatego miejska spółka stadionowa nie wynajmie swojego obiektu pod organizację takiej imprezy.

Wrocławianie liczą na cud. Przedstawiamy fragment apelu Fundacji Centaurus, który został przesłany do Biura Prezydenta Jacka Sutryka

– Szanowny Panie Prezydencie, niejednokrotnie pokazał Pan, że troska o środowisko nie jest Panu obca. Urzędujący wraz z Panem w ratuszu kot Wrocek, przedstawiciel naszych braci mniejszych, jest przepięknym dowodem na to, że ma Pan również wielkie serce dla zwierząt. Jesteśmy przekonani, że gdyby Wrocek mógł, opowiedziałby się za naszą prośbą na rzecz wszystkich wrocławskich zwierząt – nie tylko kotów i psów, ale również ptaków z Parku Szczytnickiego i Biskupina oraz zwierząt rezydujących we wrocławskim ZOO. Wierzymy, że jest możliwość, by zakazać pokazów pirotechnicznych. W imieniu wszystkich zwierząt, w imieniu miłośników zwierząt domowych i dzikich, prosimy Pana, by zrobił Pan wszystko, aby ochronić nasze wspólne dobro, jakim jest środowisko. Prosimy, by ochronił pan wrocławskie ptaki i mieszkańców wrocławskiego zoo.

“Nadzwyczajne efekty laserowe i gigantyczny pirotechniczny pokaz sprawią, że zabraknie tchu” napisali organizatorzy. Nikt nie pomyślał o miejscu, które sąsiaduje z Parkiem Szczytnickim i ZOO. Zwierzęta domowe mogą dostać środki uspokajające, kto poda wolno biegającym i latającym?

 

PODZIEL SIĘ