Applebaum jątrzy przed wizytą prezydenta w USA: Ufanie Trumpowi jest niebezpieczne i głupie. Jeśli Polska chce się łudzić, proszę bardzo

Anne Applebaum, żona Radosława Sikorskiego, znana z tego, że swoim angielskojęzycznym czytelnikom „wyjaśnia”, co dzieje się w Polsce, teraz postanowiła wypowiedzieć się na temat Donalda Trumpa i polityki zagranicznej USA. Nie mogło też zapragnąć kilku słów o Polsce.

Zdaniem Applebaum Trump jest do pokonania, ale wiele zależy od kontrkandydata i innych – na dzień dzisiejszy – niewiadomych. Zarzuciła mu łamanie konstytucji i oświadczyła, że są podstawy do impeachmentu.

Część demokratów uważa, że nie warto jej wszczynać, ponieważ nie ma szans na powodzenie. Owszem, ich partia kontroluje Izbę Reprezentantów, ale w Senacie większość mają republikanie. A do impeachmentu potrzebna jest zgoda obu izb

— stwierdziła dziennikarka, dodając w rozmowie z Kulturą Liberalną, że Trump niczego swoim działaniem nie osiąga.

Odniosła się również do ostatniej wizyty Trumpa w Wielkiej Brytanii. Przekonywała, że to „jedna wielka seria upokorzeń dla Brytyjczyków”, bo nazwał burmistrza Londynu głupcem, a premierem powinien być Boris Johnson.

Oświadczyła również, że z poważnych rozmów z Trumpem zrezygnowali Francuzi.

To znaczy, że oczywiście przyjmują go z honorami, bo to amerykański prezydent, Emmanuel Macron się z nim spotka, ale nie mają nadziei na poważne rozmowy o stosunkach amerykańsko-francuskich

— przekonywała Applebaum. Nie mogło zabraknąć także pytań o Polskę. Zdaniem Applebaum, ufanie takiemu prezydentowi jak Trump jest niebezpieczne i głupie.

Oczywiście, każdy polski rząd chciałby utrzymania dobrych relacji ze Stanami Zjednoczonymi i trudno winić ten rząd, że takie starania podejmuje. Ale jednocześnie, nie można nie widzieć, jak ogromnym niebezpieczeństwem jest ufanie temu prezydentowi. Nie można nie rozumieć, że hasło „Ameryka przede wszystkim” oznacza dokładnie to, co oznacza. Poza tym nie sposób nie dostrzec, jak nieporadna jest w polityce zagranicznej ta administracja

— dramatyzowała dziennikarka.

Na tym jednak nie koniec. Zdaniem żony Sikorskiego wkrótce może dojść do rozpadu NATO i ona nie rozumie, dlaczego w Polsce w ogóle nie porusza się tego tematu.

Jeśli Polska chce się łudzić, że jest inaczej, proszę bardzo. Ale inne kraje zachodniej Europy tych złudzeń nie mają

— stwierdziła Applebaum, dodając, że nie można udawać, że Trump jest kolejnym prezydentem, który będzie podtrzymywał dobre relacje transatlantyckie.

wpolityce.pl/kulturaliberalna.pl

PODZIEL SIĘ