Włosi rozpoczynają walkę z komarami. Ta metoda może okazać się przełomem!

komar.jpg

We włoskiej Bolonii rozpoczęto biologiczną walkę z komarami tygrysimi. Władze miasta wykorzystają do tego blisko pół miliona wysterylizowanych samców komarów, które trafią do jednej z dzielnic.

Wypuszczenie na wolność genetycznie zmodyfikowanych osobników jako sposób na powstrzymanie rozprzestrzeniania się owadów – nie tylko uciążliwych, ale także przenoszących choroby” – uważane jest przez naukowców za jedną z najbardziej obiecujących metod.

Wysterylizowane samce mieszają się w środowisku naturalnym z normalnymi owadami, co sprawia, że duża część jajeczek składanych przez kąsające ludzi samice nie jest zapładniana. W ten sposób udaje się znacznie zredukować populację komarów.

Eksperyment we Włoszech potrwa 16 tygodni. Obejmie on obszar 40 hektarów. Co tydzień wypuszczanych będzie po 30 tysięcy wysterylizowanych komarów tygrysich.

Jednocześnie zapewniono, że wypuszczenie wysterylizowanych komarów nie ma żadnego negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i zwierząt oraz na środowisko naturalne. Jeśli rezultaty tej operacji będą zadowalające, ma ona zostać rozszerzona.

Źródło: rmf24.pl/ telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ