Będzie ich coraz więcej w Polsce! GIS alarmuje!

komar.jpg

Ostatnio coraz więcej miejsc w Polsce zmaga się z komarami. Obawiamy się nie tylko swędzących ukąszeń ale i… chorób. No właśnie, czy komary przenoszą groźne choroby? Główny Inspektor Sanitarny wydał oświadczenie.

W ciągu kilku tygodni wzrośnie liczba komarów na terytorium Polski, jeszcze wzrośnie!
Jednak zdaniem Głównego Inspektora Sanitarnego obecnie nie ma ryzyka zakażenia się żadną groźną chorobą zakaźną przenoszoną przez komary.
Mimo, że już teraz w wielu województwach mieszkańcy zmagają się z komarami, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że będzie ich jeszcze więcej.

– W obecnej, powodziowej sytuacji Polski, z całą pewnością ogromne rozlewiska wód rzecznych będą podlegały długiemu opadaniu, a jako woda stojąca, będą stanowiły miejsca namnażania się komarów – informuje w oświadczeniu Główny Inspektor Sanitarny.
– Mimo to, obecnie nie ma w Polsce ryzyka zakażenia się żadną groźną chorobą zakaźną przenoszoną przez komary regularnie występujące na naszym terytorium, nawet jeśli ich ilość będzie zwielokrotniona w warunkach np. podtopień – czytamy w komunikacie.
Warunki pogodowe w naszym kraju są na szczęście niewystarczające do rozwoju gatunków komarów, przenoszących groźne dla człowieka choroby.

Pamiętajmy, że komary boją się aromatycznych roślin, czyli takich, które zawierają dużo olejków eterycznych, zatem w roli “odstraszacza” możemy wykorzystywać ziół. Najskuteczniej odstraszać komary będą olejki z trawy cytrynowej, lawendy, kopru włoskiego, eukaliptusa.

Źródło: GIS, Rzeczpospolita/ telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ