Absurdalny wyrok TSUE ws. Sądu Najwyższego! Kapitalna odpowiedź Ziemkiewicza

ziemkiewicz23.jpg
Mimo iż Polski rząd zmienił ustawę dot. wieku emerytalnego sędziów Sądu Najwyższego, instytucje w Brukseli nie odpuszczają. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał właśnie wyrok, stwierdzając, że przepisy polskiego prawa w sprawie obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego są sprzeczne z prawem Unii. Do wyroku odniósł się na Twitterze Rafał Ziemkiewicz.

“Trybunał orzekł, że zastosowanie przepisów przewidujących obniżenie wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego (…) narusza zasadę nieusuwalności sędziów, która jest nierozerwalnie związana z ich niezawisłością” – podkreślił TSUE.

Jeszcze w ubiegłym roku Trybunał przychylił się do wniosku Komisji Europejskiej o zawieszenie stosowania regulacji w tej sprawie i podjęcia wszelkich kroków, by przywrócić sędziów, którzy przez nowe prawodawstwo zmuszeni byli odejść.

Polskie władze w ślad za tym zmieniły odpowiednio prawo. Na rozprawie KE argumentowała jednak, że nie jest pewne, czy te nowe regulacje eliminują naruszenia prawa Unii. Bruksela nie wycofała skargi, wskazując, że ze względu na znaczenie niezawisłości sędziowskiej w porządku prawnym Unii, sprawa ta powinna zostać rozstrzygnięta.

– Wielki sukces PiS w TSUE. Trybunał uznał, że wycofanie się przez rząd z ustawy refprmującej SN było zgodne z prawem unijnym – napisał na swoim Twitterze Rafał Ziemkiewicz odnosząc sie do wyroku TSUE.

źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ