Nie wzrosną ceny energii dla gospodarstw domowych i małych przedsiębiorstw

W tym roku nie wzrosną ceny energii dla m.in. gospodarstw domowych i małych przedsiębiorstw. Zakłada to przyjęta wczoraj przez Senat bez poprawek nowela zamrażająca ceny prądu przez cały 2019 r. Dokument trafi teraz na biurko prezydenta.
Odbiorcy, których dotyczy ustawa, za wyjątkiem gospodarstw domowych, będą musiały składać oświadczenia o spełnieniu wymogów ustawowych. Średnie i duże przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o dopłatę w ramach pomocy de minimis.

W tym roku ceny prądu nie wzrosną dla ponad 15 mln gospodarstw domowych. Od 1 lipca zamrożenie obejmie też ok. 1 tys. szpitali, 61,5 tys. instytucji sektora finansów publicznych i 57 tys. małych firm. Dzięki temu odbiorcy energii zaoszczędzą 8 mld zł.
Wiceminister energii Tadeusz Skobel mówił w Senacie, że środki na ten cel są zabezpieczone.

– 4 mld zł są założone z niewykorzystanych 55 mld zł emisji CO2 z lat poprzednich. Kolejne 4 mld zł bez obniżenia akcyzy i opłaty przejściowej. W sumie to 8 mld zł, z czego 1 mld zł jest desygnowany na „zielone” inwestycje – wskazał Tadeusz Skobel.

Ustawę niwelującą skutki tegorocznej podwyżki cen prądu prezydent Andrzej Duda podpisał pod koniec ub.r., ale regulacje nie weszły w życie.

Polskie rozwiązania musiały być zgodne z unijnymi wymogami. W tej sprawie przeprowadzono negocjacje z KE. W połowie czerwca nowelę ustawy przyjął Sejm.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ