Polska gospodarka rośnie w siłę. GUS publikuje dane

Rośnie ilość nowych zamówień w polskim przemyśle – informuje Główny Urząd Statystyczny. W maju tego roku, zarówno zamówienia na rynek krajowy, jaki i eksport wzrosły o około 20 procent w porównaniu do maja 2018 r. A to nie koniec optymistycznych danych. Eksperci mówią o odporności polskiej gospodarki na zagraniczny kryzys.

Polska gospodarka ma się bardzo dobrze – mówił dyrektor Departamentu Analiz Gospodarczych w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii Tomasz Chróstny.

– Rośnie nie tylko PKB, który za pierwszy kwartał 2019 r. osiągnął poziom 4,7 proc. W drugim kwartale spodziewamy się około 5 proc., ale te pozytywne dane dot. nakładów inwestycyjnych występują także w przedsiębiorstwach przemysłowych – wskazał Tomasz Chróstny.

Według Głównego Urzędu Statystycznego, w maju tego roku sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych wzrosła o 9 proc. w stosunku do maja 2018 r. Wyższa o prawie 7 proc. jest także sprzedaż przedsiębiorstw hurtowych. Wzrosła wydajność pracy w przemyśle w okresie od stycznia do maja tego roku o niemal 5 proc. To efekt konkurencji przedsiębiorstw – zauważył Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego.

– Na pewno wynika to z inwestycji nowych technologii, jakie są stosowane, ale też z tego, że Polacy ciężko pracują – stwierdził Marcin Roszkowski.

Jednocześnie dane wskazują na wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o ponad 7 proc. W maju polski przemysł zanotował 18-sto proc. wzrost zamówień. Z dobrej koniunktury gospodarczej korzysta przedsiębiorca Tomasz Balcerowski.

– My jesteśmy takim przykładem, gdzie praca ludzka, w tym przypadku na budowach, została zastąpiona w zakładzie prefabrykacyjnym przez linie technologiczną. (…) Ruchu jest dosyć dużo, te zamówienia, a szczególnie zapytania spływają co chwilę – relacjonował Tomasz Balcerowski.

Dobre dane dotyczą nie tylko produkcji i sprzedaży, ale również eksportu – wskazał ekonomista dr Krystian Mieszkała.

– W rok do roku odnotowaliśmy wzrost o 20 proc. Ten czynnik niewątpliwie wpływa na poprawę kondycji naszych przedsiębiorców, ponieważ otwierają się przed nami nowe rynki zbytu – mówił dr Krystian Mieszkała.

GUS podaje, że stopa bezrobocia w maju wyniosła 5,4 proc. i spadła o 0,2 proc. w stosunku do kwietnia. Według ekonomisty dr. Jerzego Michałowskiego, ta wartość może być jeszcze mniejsza.

– Nie zdziwiłbym się, tu pozwolę sobie na drobną prognozę, jeśli ten spadek przekroczyłby w dół 5 proc., czyli zeszlibyśmy poniżej 5 proc. w lecie czy pod koniec lata, uwzględniając roboty sezonowe – powiedział dr Jerzy Michałowski.

Dobrą sytuację gospodarczą naszego kraju potwierdzają zagraniczne instytucje. Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, w tym roku Polska zanotować ma czwarty wzrost gospodarczy na świecie i pierwszy w Unii Europejskiej.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ