Dzisiaj przypada 100. rocznica podpisania Traktatu wersalskiego

28 czerwca 1919 na konferencji pokojowej w Paryżu o godz. 5:20 został podpisany jeden z najważniejszych dokumentów w historii Polski.

Ignacy Jan Paderewski i Roman Dmowski po półrocznych rozmowach z przedstawicielami 27 zwycięskich państw koalicji antyniemieckiej podpisali dokument, na mocy którego Polska po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość.

Granice państwa polskiego ustalono w Paryżu podczas pokojowej konferencji, wtedy też określono nowy porządek polityczny. W kolejnych miesiącach Niemcy podpisały traktaty pokojowe z Austrią, Bułgarią, Węgrami i Turcją.

Traktat wersalski liczył 440 artykułów i mówił o przebiegu granic w Europie oraz sytuacji powojennej Niemiec.

“Poświęciłem życie dla swojej Ojczyzny. Służyłem jej z całego serca i ze wszystkich sił moich, a wiecie, jak bardzo jest ona teraz nieszczęśliwa i jak cierpi. To ona wezwała mnie do służby. W takich okolicznościach nie liczy się ani wiek, ani stan zdrowia, ani ryzyko ciężkiej i długiej podróży”, powiedział wybitny kompozytor, światowej sławy pianista, działacz społeczny i mąż stanu Ignacy Jan Paderewski w 1920 roku przed wyjazdem ze Szwajcarii do Stanów Zjednoczonych.

We Wrocławiu na Promenadzie Staromiejskiej znajduje się popiersie Ignacego Jana Paderewskiego, na Bulwarze Tadka Jasińskiego vis a vis Narodowego Forum Muzyki.

PODZIEL SIĘ