Premier Morawiecki: Dworzec Świebodzki będzie czynny

Kolej Dolnośląska już nie tylko z nazwy. Deklaracje rządu Prawa i Sprawiedliwości są realizowane metodycznie, tak jak zapowiadano przed wyborami w 2015 roku. Dzisiaj premier Mateusz Morawiecki podpisał list intencyjny, który jest podstawą do rewitalizacji i odbudowy stacji Wrocław Świebodzki. Z wypowiedzi premiera wynika, iż wraca koncepcja połączenia dworca z lotniskiem.

Pieniądze na kolejowe inwestycje pochodzą z budżetu państwa. To ogromne miliardy złotych. Łącznie jest teraz 67 mld zł na kolejne kilka lat – zaznaczył Premier a część z nich jest już rozpędzonych, one przyspieszą jazdę pociągów.

Po przywróceniu ruchu pociągów na Dworzec Świebodzki zachodnia część Wrocławia będzie obsługiwała trzy linie kolei miejskiej kursującej w kierunku Kątów Wrocławskich, Środy Śląskiej i w bardzo ważne obszary Dolnego Śląska jak Zgorzelec, Legnica czy Jelenia Góra – powiedział Premier.

– Wrocław i okolice słyną z tego, że mają wiele szlaków kolejowych. Wiele nie służy w sposób logiczny i logistyczny do udrożnienia komunikacyjnego.
– Rozwój kolejnictwa ma strategiczne znaczenie. Transport, logistyka, komunikacja to krwioobieg życia gospodarczego i poprawa jakości życia mieszkańców.
– Nie było połączeń kolejowych. Przywróciliśmy te, które dopomogą w komunikacji. Podkreślamy także zwiększenie możliwości dojazdów do Wrocławia, a także Świdnicy i okolic.

Rząd na uruchomienie całego projektu przeznaczy 180 mln zł. Odbudowa Dworca Świebodzkiego jest w ramach ogólnopolskiego programu remontów dworców i peronów. Inny list intencyjny na modernizację linii kolejowej do Świdnicy, został podpisany niedawno przypomniał Premier. Także przywrócenie linii do Lubina i Oleśnicy.

Szczegóły Listu zawarte są we Wstępnym Studium Wykonalności dla Wrocławskiego Węzła Kolejowego. Oprócz premiera Mateusza Morawieckiego podpisali go przedstawiciele Wrocławskiego Węzła Kolejowego oraz marszałek Cezary Przybylski i prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
– To niezwykle ważny projekt, który pomoże jeszcze mocniej rozwinąć kolej aglomeracyjną, powiedział Prezydent Sutryk.

Teraz specjaliści będą badać jakie są możliwości wykorzystania Wrocławskiego Węzła Kolejowego. Wiadomo, że w przeszłości rozważano o połączeniu Dworca Głównego i Dworca Świebodzkiego tunelem z przystankiem kolejowym Wrocław Centrum na ul. Kazimierza Wielkiego.

PODZIEL SIĘ