Prezydent Robert Raczyński chce być posłem

MP P. Wild, R. Raczyński, P. Hałaczkiewicz

Zaskakujący miesiąc w podejmowaniu spektakularnych decyzji prezydenta Lubina Roberta Raczyńskiego. Zapowiadany powrót połączeń kolejowych i wydarzenie artystyczne “Kolej na Lubin” z udziałem specjalnie powołanej przez radę miejską Narodowej Orkiestry Dętej, zostało zakłócone przez mieszkańców czterech podlubińskich wiosek. 8 czerwca br. protestujący nie dopuścili do inauguracyjnego przejazdu pociągu, “ponieważ pominięto ich w rozkładzie jazdy”. Decydenci decyzję zmienili. Teraz część mieszkańców czeka na zapowiadane przez prezydenta Raczyńskiego wybatożenie.

Powrót połączeń kolejowych okazał się strzałem w dziesiątkę, mówił Raczyński w korytarzach sejmowych 19 czerwca. Wygląda na to, że prezydentowi spodobało się w Sejmie, bo kolejna sensacyjna wiadomość obiegała niedawno Polskę. Bezpartyjni Samorządowcy już szykują się do wyborów parlamentarnych. Na liście dolnośląskiej znajdziemy prezydenta Lubina Roberta Raczyńskiego i marszałka województwa Cezarego Przybylskiego.

Jeśli to jest próbny balon BS, to reakcje lokalnej społeczności w Lubienie nie dają szans na zdobycie głosów. Ale to jest preludium przedwyborcze. Dobrze prowadzona kampania i za własne pieniądze, jak zaznacza prezydent Raczyński może przynieść oczekiwany skutek. W POLSAT NEWS, gdzie ujawnił plany red. Gozdyrze, powiedział, iż nie zależy mu na ilości członków lecz jakości “nie potrzebuję armii aby zdobyć władzę, wystarczy brygada świetnie wyszkolonych komandosów”.

Przesłanie jest takie: Bezpartyjni Samorządowcy idą do Warszawy, bo “państwo nie działa, trzeba je naprawić”, “musimy wzmocnić samorząd”.

4 czerwca w Gdańsku odbył się największy w historii Polski zjazd samorządowców. Ujawnili wówczas 21 tez samorządowych. Od tej pory mówi się o dążeniu do przeprowadzenia zmian w Sejmie i Senacie. Czy będzie Izba Samorządowa zamiast Senatu?, likwidacja urzędu wojewody i decentralizacja służby zdrowia? Jeśli BS przekonają Polaków to projekt może się udać.
W rocznicę sierpnia 80″ Polacy usłyszą postulaty Samorządnej Rzeczypospolitej. Mają być projekty ustaw mówi prezydent Raczyński.

– Skusiło mnie to o czym rozmawia się w Polsce od 4 czerwca, uważam, że polityka samorządowa będzie dominującym tematem w kampanii wyborczej.

Decyzja BS jest zaskoczeniem. Prezydentowi Raczyńskiemu nie udało się poszerzyć granic Lubina o sąsiednie bogate gminy. Ale po wygranych wyborach do polskiego parlamentu, może zrealizować swój projekt z pozycji silniejszego – posła samorządowca.
Zarząd województwa na razie nie komentuje informacji.

Kto będzie nowym marszałkiem? Jaki będzie układ sił w sejmiku wojewódzkim dowiemy się niebawem. Tymczasem Jacek Baczyński przewodniczący Klubu Prawa i Sprawiedliwości odpowiada krótko:

– Pewne odbędą się renegocjacje umowy koalicyjnej

PODZIEL SIĘ