W maju eksport wzrósł o 20 proc

Jednym z podstawowych czynników wpływających na dobrą kondycję naszej gospodarki jest wzrost eksportu – wskazuje ekonomista dr Krystian Mieszkała. Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w maju zamówienia w przemyśle na eksport wzrosły rok do roku nieco ponad 20 proc.

Ekonomista dr Krystian Mieszkała podkreśla, że czynnik ten niewątpliwie wpływa na utrzymujące się dobre wyniki polskiej gospodarki.

– Polska gospodarka ma się bardzo dobrze. Odnotowuje bardzo dobre wyniki. Podstawowym czynnikiem, o którym należy pamiętać, to wzrost eksportu. Rok do roku odnotowaliśmy wzrost o 20 proc. Ten czynnik niewątpliwie ma wpływ na poprawę kondycji naszych przedsiębiorców, ponieważ otwierają się przed nami nowe rynki zbytu – wskazał dr Krystian Mieszkała.

GUS podał też m.in. dane dotyczące sprzedaży hurtowej przedsiębiorstw handlowych. W maju wzrosła ona o 9,3 proc. rok do roku. Wyższa o prawie 6,6 proc. rok do roku jest także sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw hurtowych.

Jeśli mowa o wydajności pracy w przemyśle, ta według GUS-u w okresie od stycznia do maja tego roku wzrosła o niemal 5 proc.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ