Gra o tron trwa… Timmermans zdobywa poparcie Bułgarii za strefę Schengen?

Do spotkania między kandydatem na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem a premierem Bułgarii Bojko Borisowem doszło w przerwie szczytu UE ws. obsady kluczowych unijnych stanowisk. Choć miało charakter kuluarowy, było transmitowane na Facebooku. – Kompromis jest na horyzoncie – powiedział Borisow.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Frans Timmermans rozmawiał z kilkoma przywódcami, ale największą uwagę przyciągnęło spotkanie z premierem Bułgarii. W filmie z tego spotkania, który Bojko Borisow zamieścił na Facebooku, widać, jak przekonuje on Holendra, że jest blisko porozumienia, i sugeruje, że to Frans Timmermans miałby zostać szefem Komisji Europejskiej, bo – jak tłumaczy – ma on więcej doświadczenia.
Z nagrania można wnioskować, dlaczego Bojko Borisowowi mogłoby zależeć na tym, by to jednak Frans Timmermans objął stanowisko szefa KE. Chodzi m.in. o dołączenie Bułgarii do obszaru Schengen, co przez sprzeciw Holandii może nie zostać osiągnięte.

– Wiesz, co dla nas jest ważne. Mechanizmy, strefa Schengen – wymienił premier Bułgarii.

Na zamieszczonym na Facebooku nagraniu Bojko Borisow poinformował Fransa Timmermansa, że ws. obsady stanowiska szefa KE rozmawiał m.in. z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem, premierem Holandii Markiem Rutte i kanclerz Niemiec Angelą Merkel.
– Rozmawialiśmy z Pedro, Emmanuelem (Macronem, prezydentem Francji – przyp. red.), Rutte, Angelą i innymi kolegami, że lepiej jest znaleźć rozwiązanie, niż być upartym – powiedział premier Bułgarii.

Źródło: IAR/ telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ