Dzisiaj mija 78 lat od zamordowania profesorów lwowskich

Dzisiaj mija 78 lat od zamordowania profesorów lwowskich przez specjalną jednostkę policji bezpieczeństwa III Rzeszy. Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą, następnie delegacje państwowe, samorządowe, miejskie, Wojska Polskiego i Policji a także wrocławskich uczelni złożyły hołd i kwiaty pod pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich.

W 1941 roku profesorowie lwowskich uczelni i ich rodziny (razem 45 osób) zostali rozstrzelani w pobliżu Politechniki Lwowskiej zaraz po wkroczeniu Niemców do Lwowa. Wśród zabitych byli m.in. Roman Longchamps de Bérier, rektor Uniwersytetu Jana Kazimierza i jego trzej synowie, prof. Kazimierz Bartel, premier RP, prof. Kasper Weigel, rektor Politechniki Lwowskiej, prof. Antoni Cieszyński, twórca polskiej stomatologii i Tadeusz Boy-Żeleński. Kaźń przeszła do historii Polski pod nazwą mordu profesorów lwowskich, przy zastrzeżeniu, że ofiarą tej zbrodni padli również docenci wyższych uczelni Lwowa oraz członkowie rodzin i współlokatorzy naukowców.

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak zaznaczył “Dolny Śląsk, Wrocław poprzez tradycję środowisk naukowych pielęgnuje pamięć o profesorach lwowskich uczelni. To ich dokonania, to ich genialne myśli i intelektualne poszukiwania sprawiły, że ten „gen lwowski” przetrwał i pomógł odrodzić się polskiej nauce w sercu naszego regionu. Dlatego, w imię prawdy i pamięci, z oddaniem składam hołd ofiarom zbrodni dokonanej na polskich profesorach i ich rodzinach”.

Prezydent Wrocławia Jack Sutryk przypomniał, że Wrocław i Lwów łączy szczególna więź “to do Wrocławia po wojnie w ramach repatriacji przybyło wielu lwowiaków, to ze Lwowa wywodzą się korzenie wrocławskiej akademickości”.

Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. dr hab. inż. Cezary Madryas zaprosił przybyłych gości do biblioteki gdzie odbyła się premiera książki „Mortui vivunt. Przez Lwów i Wrocław szlakiem zbrodni na Wzgórzach Wuleckich” Książka, autorstwa Kamilli Jasińskiej, została przygotowana przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” – Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, przy współpracy z Politechniką Wrocławską oraz Biblioteką Naukową Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki. Jest to pierwsza wspólna polsko-ukraińska publikacja poruszająca temat mordu dokonanego na polskiej inteligencji w lipcu 1941 r. we Lwowie.

PODZIEL SIĘ