Zanieczyszczenie powietrza związane z niższą płodnością u kobiet

pixabay.com

Wysokie stężenie aerozoli atmosferycznych i dwutlenku azotu w powietrzu koreluje z niższą rezerwą jajnikową u kobiet – wynika z badania zaprezentowanego na tegorocznej konferencji European Society of Human Reproduction and Embryology w Wiedniu (Austria).
Badacze z Uniwersytetu w Modenie (Włochy) wykazali że kobiety żyjące na terenach charakteryzujących się dużym zanieczyszczeniem powietrza posiadają w jajnikach mniej oocytów – pęcherzyków mogących przekształcić się w komórki jajowe. Mają zatem mniejszą szansę na zajście w ciążę.

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące stężenia aerozoli atmosferycznych (pyłów zawieszonych) oraz dwutlenku azotu w miejscu zamieszkania ponad tysiąca kobiet. Zmierzyli też u nich poziom AMH – hormonu antymüllerowskiego stanowiącego wskaźnik rezerwy jajnikowej i pozwalającego na ocenę płodności.
Doszli do wniosku, że panie mające kontakt ze stosunkowo wysokim stężeniem pyłów i dwutlenku azotu dysponują mniejszą liczbą oocytów.

Najniższa koncentracja AMH, sugerująca poważny ubytek rezerwy jajnikowej, cechuje kobiety narażone na stężenie PM10 przekraczające 29,5 mcg/m3, PM2.5 powyżej 22 mcg/m3 i NO2 powyżej 26 mcg/m3 – wartości znacznie niższe, niż te dopuszczane przez Unię Europejską i lokalne władze.

Ze zmniejszeniem rezerwy jajnikowej wiąże się też wiek, palenie papierosów, duża masa ciała i długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej.

źródło: naukawpolsce.pap.pl/

PODZIEL SIĘ