Dzisiaj obchodzimy 76. rocznicę ludobójstwa na Kresach

MP Pomnik ofiar kresowych

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, przedstawiciele samorządu miejskiego, służb mundurowych, hierarchowie kościołów, ruchów i stowarzyszeń kresowych, i kombatanckich oraz licznie zgromadzeni wrocławianie zebrali się pod Pomnikiem – Mauzoleum przy Bulwarze Xawerego Dunikowskiego aby wraz ze Stowarzyszeniem Upamiętniania Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów wziąć udział w uroczystościach z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej.

W uroczystościach wraz kompanią Wojska Polskiego brał udział dowódca Garnizonu Wrocław płk Dariusz Krzywdziński. Hymn państwowy rozpoczął upamiętnienie męczeństwa Kresowian i jak mówili organizatorzy “chodzi o przywrócenie tożsamości wszystkim ofiarom ludobójstwa”. Poseł Mirosława Stachowiak-Różecka i poseł Jacek Świat włączyli się do wspólnej modlitwę w intencji pomordowanych Polaków, po czym oddano salwę honorową a delegacje wojewódzkie, miejskie i pozostali zgromadzenie złożyli wieńce i kwiaty. Następnie wszyscy udali się na Mszę świętą do Kościoła NMP na Piasku.

Stefania Paniszczak spod Kucheckiej Woli w powiecie pińskim powiedziała, że UPA oparła się o broszurę z 1929 roku Stepana Łenkawskiego. Był to ich katechizm, z którego korzystali nie tylko banderowcy ale też ukraińscy sąsiedzi. Ten ich “Dekalog ukraińskiego nacjonalisty” był wzorcowym podręcznikiem ludobójstwa na Polakach. UPA korzystała również z 366 sposobów mordowania przy pomocy narzędzi gospodarskich.

W drugiej części dzisiejszych uroczystości Akademia Patriotów zorganizowała Debatę Kresową pt. “Kresowianie na Dolnym Śląsku. Odbędzie się w Dworze Polskim, Rynek 5, I piętro, o godz. 18. Swoje wystąpienia zapowiedzieli:

1. „Udział Kresowian w odbudowie nauki i kultury we Wrocławiu” – Stanisław Srokowski (Narodowe Forum Kresowe).

2. „Organizacje kresowe na Dolnym Śląsku” – Michał Maksim (Młodzież Wszechpolska).

3. „Pomniki kresowe na Dolnym Śląsku” – Federacja dla Rzeczypospolitej.

4. „Madonny Kresowe, obrazy świętych, ołtarze, sakralna kultura materialna przywieziona z Kresów” – Teresa Sutowicz (Dolnośląska Brygada ONR).

5. “Arcybiskup Andrzej Szeptycki: patriota czy zbrodniarz? Postawa duchownego wobec zbrodni ludobójstwa na Kresach.”– Halszka Bielecka.

6. „Polska Korporacja Akademicka Cresovia Leopoliensis” – Mikołaj Golema.

7. „Obyczaje kresowe, kuchnia na Dolnym Śląsku” – Zbigniew Jarząbek (Akademia Patriotów).

PODZIEL SIĘ